Kíváncsi lennék rá, hogy a következő matematikai tesztfeladatban megadott sokadfokú egyenlet egyáltalán megoldható-e. S ha igen, mi a helyes válasz a feltett kérdésre?


Az alább megadott számok közül melyik az a legkisebb olyan szám, amelynél az


x*(x+1)*(x+2)*(x+3) . . . (x+2004) = 2004


egyenlet bármely pozitív gyöke kisebb?


Megjegyzés: A válaszokban n! a pozitív egész számok szorzatát jelöli 1-től n-ig.


A) 2004 B) 1/(2003!) C) 1/2004 D) 1/100 E) 1/(1002!)



2013. jan. 27. 14:30
 1/3 bongolo ***** válasza:

Nem kell megoldani az egyenletet, az nem feladat. Csak egy elég kicsi felső korlát kell.


Ha f(x)-nek nevezzük a bal oldal x-ed részét, akkor az egyenlet ez:

x·f(x) = 2004

Egyértelmű, hogy f(1) = 2005! és f(0) = 2004!. Vagyis:

f(0)/2003! = 2004

1/2003! nagyon pici szám, tehát ha x=1/2003!, akkor f(x) nagyon közel van f(0)=2004!-hoz. Vagyis x·f(x) nagyon közel van a 2004-hez.

Az is egyértelmű, hogy x>0 esetén az f(x) függvény szigorúan monoton nő, hisz f(x) szigorúan monoton növő pozitív lineáris függvények szorzata. Ezért ha x=1/2003! akkor f(x) > f(0) = 2004!, tehát x·f(x) > 2004. Vagyis az egyenlet megoldása kisebb 1/2003!-nál.


Mivel a megadott számok közül a B) a legkisebb, és az is nagyobb a gyöknél, ezért az a jó küszöb.

2013. jan. 27. 16:30
 2/3 A kérdező kommentje:
Kedves Bongolo! Köszönöm a nagyon értékes válaszodat, amely nem csak a feladat megoldására vezetett rá, hanem nagyon tanulságos is a számomra! Hasonló jellegű feladatok megoldásához az általad bemutatott eljárást a jövőben fel fogom használni! Üdv Neked!
2013. jan. 29. 21:35
 3/3 bongolo ***** válasza:

Örülök, hogy segíthettem :)

Jó kis feladat, tetszett nekem is...

2013. jan. 29. 22:42