Körös hengeres összefüggéskeresős matekpélda, légyszi segítsen vki megoldani?


Egy egyenlő oldalú henger(tengelymetszet négyzet) felszíne 3/5-öd része egy gömb felszínének. Hányadrésze a térfogata?


kell hogy legyen vmi összefüggés, de legalább ne azt írta volna hogy EGY sima GÖMB felszínének..



2013. jan. 22. 21:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy megoldási lehetőség:

[link]

2013. jan. 22. 22:13
 2/3 vurugya béla ***** válasza:

A tengelymetszete négyzet, akkor m=2r

Felszíne:

A=2*r*pi*(r+m)=2*r*pi*(r+2r)=6*r^2*pi

A gömb sugara legyen R, akkor a felszíne: 4*R^2*pi

Ekkor 6*r^2*pi=3/5 * 4*R^2*pi

Ebből r^2 = 0,4*R^2, azaz

r = R *gyök(0,4)

A két térfogat jön:

Vhenger= r^2*pi*m = r^2*pi*2*r = 2*r^3*pi

Vgömb= 4/3*R^3*Pi

Elosztva:

Vhenger/Vgömb= 2*r^3*pi / (4/3*R^3*Pi) = 1,5* r^3/R^3 = 2,5*gyök(0,4)^3


ha jól számoltam, ennyiszerese.

2013. jan. 22. 22:25
 3/3 A kérdező kommentje:

nem tudom miért, de én a henger felszínét szoroznám meg 3/5-öddel nem pedig a gömbét, de valszeg nem értem a szöveget


vagyis így már okés


köszönöm szépen

2013. jan. 22. 22:31