Emelt szintű matekpélda. Segítesz?


Egy konvex négyszög szemközti oldalainak felezőpontjait összekötve a négyszöget négy részre bontottuk. A négyszögek közül három négyszög területe 20 cm^2, 24 cm^2 és 30 cm^2.

Mekkora a negyedik négyszög területe?


2011. febr. 24. 12:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Minden szomszédos négyszög két-két oldala egyforma, és a közbezárt szögüknél is látsz összefüggést.
2011. febr. 24. 13:39
 2/5 A kérdező kommentje:
Azt tudom, de még így sem tudok rájönni.
2011. febr. 24. 17:48
 3/5 anonim ***** válasza:
És ha arányszámot állítanál fel az első és a második négyszög területe között, és azt vonatkoztatnád a harmadik negyedikre?
2011. febr. 25. 00:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Tehát:


A 24 a 20 nak 1,2 szerese mert 24/20=1.2


Akkor a 30 nak mekkora az 1.2 szerese?


36 nm.


De csak tipp.

2011. febr. 25. 00:04
 5/5 anonim válasza:

Van egy megoldásom, de elég nehéz elképzelni, ha nincs lerajzolva, szóval figyelj:


Legyen ABCD konvex négyszög

-AB oldalának felezőpontja E

-BC oldalának felezőpontja F

-CD oldalának felezőpontja G

-DA oldalának felezőpontja H


Ekkor igaz, hogy:


AE=EB=b

BF=FC=c

CG=GD=d

DH=HA=a


Jelöljük O-val a HF és GE szakaszok metszéspontját

Legyen OH=x; OE=w; OF=y és GO=z


Most felírhatunk egy rakat háromszög területének a sinusos képletét, azaz:


1/2(yc(sin OFB))+1/2(wb(sin OEB))=20

1/2(wb(sin OEA))+1/2(ax(sin OHA))=24

1/2(ax(sin OHD))+1/2(dz(sin OGD))=30

1/2(dz(sin OGC))+1/2(yc(sin OFC))=T, ahol a T a keresett terület.

Majd a sin fv. parítása és periodikussága miatt belátjuk, hogy

sin OEB=sin OEA

sin OHA=sin OHD

sin OGD=sin OGC

sin OFC=sin OFB


Majd összeadjuk a háromszög sinusos területképletetit, amiből kijön, hogy


cy(sin OFB)+wb(sin OEA)+ax(sin OHD)+dz(sin OGC)=T+74

Mivel

dz(sin OGC)+yc(sin OFB)=2T

És

wb(sin OEA)+ax(sin OHA)=48

Tehát

2T+48=T+74 =>


T=26 cm^2



(Rajzold le, és egyből könnyebb lesz, és pl a szögeket jelöld alfával, bétával, 180°-alfával, 180°-bétával...stb)

2011. ápr. 16. 18:05