Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ötödikes matekpélda:Ki tudja...

Ötödikes matekpélda:Ki tudja megoldani? Pontban dél/éjfél van, azaz mindhárom mutató (nagy-, kis- és másodpercmutató) a 12-es számon van, amikor rászáll a légy a másodperc mutatóra. Folyt. Lent

Figyelt kérdés
Elindul, és "találkozik" a kismutatóval, amire a légy átszáll. Mikor újra eléri a kismutatót a másodpercmutató, a légy felszáll rá, majd amikor eléri a nagymutatót, arra száll rá. Hány kört ment a légy?
2011. febr. 2. 18:37
 1/9 anonim válasza:
Egy kört megy szerintem
2011. febr. 2. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
biztos, h hármat
2011. febr. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
2 kört megy
2011. febr. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

Amikor először rászáll a másodpercmutatóra megy egy teljes kört.

Aztán átszáll a kismutatóra, amin bevárja ismét a másodpercmutatót. Eddig egy kört ment igaz?

Aztán átugrik a másodpercmutatóra majd azonnal le is száll, hiszen a nagymutató ott van 12 óra 2 percnél.

Tehát összesen Egy kört ment a légy.

2011. febr. 2. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Valóban éppen ez a légy utazásának ,,menetrendje'', és tényelg a legfontosabb, hogy a mutatók egymáshoz képest való mozgsát el tudjuk képzelni (melyik gyorsabb, melyik lassab, pontosan milyen sorrend és ,,koreográfia'', ,,menetrend'' szerint találkoznak.


Annyit tennék csak hozzá, hogy azonban az utazás végén a nagymutató NEM EGÉSZEN PONTOSAN két percnél áll. Hiszen a feladat szerint az utazás a nagymutató és a másodpercmutató (második) találkozásakor ér véget. A nagymutató kb tényleg a 2 percnek megfelelő helyen áll, de nem egész pontosan, hiszen ha tökpontosan 2 percnél állna, akor a másodpercmutató a 0 másodpercnél állna ,,pont fölfelé'', vagyis ekkor a találkozás nem lenne pontos. A találkozás időpontja 2 perc ÉS valamenyi (pár) másodperc. Épp az a lényeg, hogy mennyi is ez pontosan. Mivel a két mutató egyszerre mozog, ezt nehéz lenne fejben megmondani (bár biztos lehet rá valami szellemes ötlet), mindenesetre EGYENLETTEL elég jól fel lehet írni a dolgot, és úgy ki is lehet számolni.


Szóval a nagymutatató és másodpercmutató második találkozása, ezt lenne jó tudni. Mit is jelent ez? Hát azt, hogy a nagymutató elmozdult valamennyit, nem tudjuk még, mennyit, jelöljük mondjuk n-nel a nagymutató elfordulásának mértékét (a másodpercmutatóval való találkozásakor két kör után).


A másodpermutató pedig ugyanez alatt az idő alatt fordult egy egész kört, fordult még egy egész kört, és még ,,plusszban'' ezután pont ,,ráfordult'' a nagymutatóra és találkozott vele.


Most már majdnem megvan az egyenlet, csak annyit kell még hozzá tudni, hogy a másodpermutató éppen 60-szor forog gyorsabban, mint a nagymutató (hiszen pl. a nagymutató egy körülfordulása alatt, vagyis egy óra alatt a másodpercmutató meg épp 60-szor fordul körbe).


Most már megvan az egyenlet:


A nagymutató elfordulása az utazás során: n

A másodpermutató ugyanez alatt az idő alatt épp ehhez képest hatvanszoros mértékben fordult el, vagyis 60·n mértékben.


A feladatból pedig azt lehet kihámozni, hogy az utazás akkor ér véget, amikor a másodpercmutató két teljes kört megtett, és ezen fölül pont megtette még azt, amit a nagymutató.


60·n = 2 + n


hát ez az egyenlet! Itt a jeleket úgy kell érteni, hogy a 60·n az a másodpercmutató elfordulása az utazás során, a 2 az a két teljes fordulat, amire még pluszban jött rá az hogy a másodpercmutató ráfordult a kismutatóra és találkozott vele (no ez meg az n, a nagymutató elfordulása az utazás során).


60·n = 2 + n

59·n = 2

n = ²/₅₉


Megvan a nagymutató elfordulása. (Ez egyébként tényleg kb, 2 percnek felel meg, de kis pillanattal több: kb. 2,0338983050847457 perc, vagyis 2 perc 2,033.. másodperc.)


A légy utazása: az útja során EGYSZER pluszban körbeutazott a másodpercmutatóval, de valamikor le is szált róla és egy kört ki is hagyott ezáltal, az útjának ezt a részét a ,,lassú'' mutatókon tette meg, ezért a légy teljes útja annyi, hogy egy teljes fordulat, plusz még annyi, amennyit az előbb kiszámoltunk (a nagymutató elfordulása).


Szóval a légy útja: 1 teljes fordulat és még ²/₅₉, szóval összesítve: 2²/₅₉ fordulat.

2011. febr. 2. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Javítás persze (legeslegutulsó mondat):


,,Szóval a légy útja: 1 teljes fordulat és még ²/₅₉, szóval összesítve: 1²/₅₉ fordulat.''

2011. febr. 2. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Bocsánat, ha ötödikes anyag, akkor nem biztos, hogy kell a pontos törtes számolás, szóval lehet hogy elég a nagyságrand (vagyis, hogy kb. egy kör és még egy pici), vagyis úgy, ahogy 18:59-ben le lett írva. Szóval a tantervi elvárásokat nem tudom.
2011. febr. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat (főleg a bőven kifejtőset :D). Én is egy kör és egy picit mondtam volna. Csak a matektanáromnak feladta a leckét, otthon azt mondta tekergette a mutatókat össze-vissza...hát mindenkinek lehet rossz napja...XD Amúgy azóta rájött, segítségek nélkül :P
2011. febr. 2. 21:35
 9/9 anonim ***** válasza:
Szivesen, én is köszönöm a példát meg a visszajelzést is.
2011. febr. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!