Bee3 kérdése:

Melyik az a négyjegyű szám, amelynek első és utolsó jegyét letörölve olyan kétjegyű számot kapunk, ami 35-öd része az eredeti számnak?

Sokat gondolkodtam a feladaton, próbálgatással az eredmény is kijött (1400), de nem tudom hogyan kell levezetni az ilyen típusú feladatokat.Aki tud, kérem segítsen! Előre is nagyon köszönöm!

2013. jan. 21. 10:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Eredeti szám ABCD


És azt az egyenletet lehet felírni, hogy


35*BC=ABCD


Vagy másképp:

35*(10B+C)=1000A+100B+10C+D

350B+35C=1000A+100B+10C+D

250B+25C=1000A+D


D csak 0 vagy 5 lehet. De D-nek oszthatónak kell lennie 25-el is, ezért D=0


250B+25C=1000A+0


10B+C=40A


C osztható 10-el, ezért C=0.

B=4A


Ennek a megoldása a 14 vagy 28.


Vagyis két ilyen szám is van:

1400

2800


----

Általánosságban: felírod az egyenlete(ke)t

Utána azt kell nézni, hogy minden változó csak 0-9 közötti egész szám lehet.

Általában oszthatóság alapján lehet szűkíteni az értékeket.

De sokszor esetszétválasztást kell alkalmazni, és elég sok esetet végignézni, mire az összes megoldás kijön.

2013. jan. 21. 10:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors és érthető magyarázatot! Megjegyzem, hogy ilyen típusú feladatokra máskor is alkalmazni tudjam:-)
2013. jan. 21. 12:04