"oldd meg az egyenleteket a racionális számok halmazán: 5(3x-2)=3(2x-3)"


Nekem az jött ki hogy x=11

jól jött ki? ti hogy vezetnétek le?

nagyon régen csináltam ilyet és nem vagyok benne biztos hogy jól csináltam...válaszokat előre is köszönöm! :))))



2013. jan. 17. 19:41
 1/2 anonim ***** válasza:

15X-10=6X-9 /-6X

9X-10=-9 /+10

9X=1 /:9

X=1/9

2013. jan. 17. 19:52
 2/2 anonim ***** válasza:

1) Ha nem írod le, hogy hogy csináltad, akkor nem tudjuk meg mondani, hogy helyesen csináltad-e vagy sem.


2) Az egyenletekben pont az a jó, hogy bármikor visszahelyettesíthetsz az eredetibe és megnézheted, hogy helyes-e a megoldásod. Gondolom te is tudsz szorozni és összeadni. Nem hiszem, hogy ezért ki kéne írnod egy kérdést.


És nem csináltad jól. Az egyik oldalon akkor 5(33-2) lenne, a másikon pedig 3(22-3). Azaz 5*31 és 3*19. Az előbbi nyilván nagyobb.


Amíg lienáris, addig nagyjából ugyanazt kell csinálni.


Előszőr is kibontod a zárójeleket és elvégzed azokat a műveleteket, amiket el tudsz (Pl. 4*5 vagy 4-3)


a(b+c) = ab + ac


Ez alapján:

15x-10 = 6x - 9


Ezek után úgy rendezed, hogy egyik oldalon csak x legyen, a másikon pedig minden más. Ezt úgy tudod megoldani, hogy mindkét oldalt egyenlő mértékben változtatod (mivel ha a = b, akkor a+c is = b+c). Tehát mondjuk jobb oldalra akarod csoportosítani x-eket, akkor a bal oldalon meg akarod szüntetni 6x-t, ezt úgy tudod megtenni, hogy mindkét oldalból kivonsz 6x-t. Fordítva a jobb oldalról a -10-t akarod eltűntetni, ezt pedig +10-vel tudod.


Tehát:

15x -6x -10 +10= 6x -6x - 9 + 10


Ugyebár -10+10 = 0, 6x-6x = 0.


Tehát:

15x-6x = -9+10

9x = 1


Végül leosztasz x együtthatójávál és megkaptad x értékét.


x = 1/9 (ha tudsz akkor egyszerűsíted a törtet, pl 2/8 = 1/4, de itt most nem tudsz)


Ha nem vagy biztos magadban vagy ha épp elvárják (érettségin általában mindenhol elvárják) akkor ellenőrződ azáltal, hogy visszahelyettesítesz az eredeti egyenletbe:


5(3(1/9)-2)=3(2(1/9)-3)


5(3/9 - 2) = 3(2/9 - 3)

5(3/9 - 18/9) = 3(2/9 - 27/9)

5(-15/9) = 3(-25/9)

-75/9 = -75/9


Tehát helyes a megoldás.


Elnézést, ha néhol túlzottan is magyarázok egyértelmű dolgokat, de mivel nem láttam a munkádat, így nem tudtam besaccolni, hogy mi az, amit tudsz és mi az ahol elrontottad.

2013. jan. 17. 19:54