Lerajzolni sem tudom sajnos ezt a példát, szóval akinek van ötlete és egy kis ideje az megszánhatna :D Előre is köszönöm, aki szánna rám egy kis időt :D


42 méter széles út egyik oldalán lévő ház egyik ablakából a szemközti ház tetejét 17°-os emelkedési szöggel, az alját 8°-os lehajlási szöggel látjuk. Milyen magas a szemközti ház?


2013. jan. 17. 16:46
 1/4 noema válasza:

Először rajzold le a számarányok nélkül. Vízszintes szakasz az út, a két végpontjából két merőleges félegyenes lesz a két ház. Az elsőnek az aljából indul egy félegyenes felfelé a másik irányába; ahol metszi, az az ablak (most pontnak tekintjük). Az ablakból szintén indul egy emelkedő félegyenes (mintha az előző visszafordulna, csak fölfelé); ahol elmetszi a szemközti függőleges félegyenest, ott az első ház teteje.

Az ablakból érdemes még egy vízszintes segédvonalat húzni az első házig, és akkor beírhatod az ablakhoz képest a szögeket. Ha szeretnéd, lerajzolhatod újra, arányosan.

Innen csak derékszögű háromszögekkel kell számolni.

2013. jan. 17. 18:09
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem kötekedésből, de ez tuti emelt szintű? :O A mi matektanárunk közép matekon az ilyenekre azt mondja, hogy kettes szint.
2013. jan. 18. 14:16
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez emelt szintűnek elég silány,nem azért mondom,csak nézz meg egy emelt érettségit.Abban ez ajándék feladat lenne.Rajzolj le egy háromszöget,amelynek a magassága 42 méter(azért a magassága,mivel két ház közötti távolság ekkora,és egy fekvő háromszöget vizsgálunk).Erre azért lesz szükség,mert a magasságvonal két derékszögű háromszögre bontja az alap háromszögünket,és ez azért jó,mert ki tudjuk számolni a szemközti oldal hosszát,a ház magasságát.


Ha 8°-kal számolnánk,cotangens-re lenne szükségünk,hogy kiszámoljuk a szemközti befogót,ezért nem ezzel fogunk számolni,hanem a másik befogó és átfogó által bezárt szöggel,nem nehéz kiszámolni,82°.


Megvan az egyik befogó és egy dőlésszög,ebből meglesz az alap háromszög alapjának egy része.

tg82°=42/x,amelyből x=5,9m.


Ezt megcsináljuk a másikra is:


Ez 17 fokos szöget zár be a tetővel,de mivel ugyanaz a helyzet,mint az előzőnél,ezért itt is a másik szöggel számolunk,jelen esetben 73°-kal.


tg73°=42/y,amelyből y=12,84m összeadva x+y=18,74,tehát a ház magassága 18,74 méter.

2013. jan. 20. 23:12
 4/4 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Valóban nem emelt szintű, elnéztem a sorszámot. Lehet, hogy ez miatt nem is tudtam megcsinálni, mert bepánikoltam az "emelt szintű" 2 szócskától. Ma újra ránéztem a feladatra és tényleg pofon egyszerű.

És köszönöm szépen a válaszokat :)

2013. jan. 24. 19:28