Jól oldottam meg a matek házim?


Először kezdem azzal amit magyarázni kell. Nos a feladat!Kétfajta mandarinból vásároltunk a piacon.Az egyik fajtából 3200Ft értékben,a másik fajtából 2400Ft értékben. A másdoik fajtájú 80Ft-tal olcsóbb kg-onként ,így ebből 4 kg-mal többet vettünk. Hány kg-ot vásároltunk az egyes fajtákból? (Ehhez kéne egy pontos magyarázattal egybekötött levezetés)


Amit ellenőrizni kellene az pedig a következő. Egy ruha két egymás utáni alkalommal emelték ugyanakkora százalékkal,így a ruha ára 10000Ft-ról 14000Ft-ra emekedett. Hány százalékos volt az áremelés.


Ez úgy csináltam hogy 10000x2 = 14000

x2=1,4

x=1,18 ---> 118% ---> 18% volt a növekedés százalékban! Ha nem jó kérlek javítsátok ki!


Nagyon köszönöm előre is. Értelmes válaszolóknak zöld kéz a jutalom! :-) (Illetve cserébe németből segítek bármiben,csak írj privátban! :-)


2012. jan. 5. 15:27
 1/3 BKRS ***** válasza:

Az elsobol x kg-ot vettunk, a masodikbol 4+x kilogramot.

Az elso mondjuk y Ft, akkor a masodik meg y-80 Ft kilogramonkent.


Abbol amennyiert vettunk narancsot fel lehet allitani 2 egyenletet amibol mar ki lehet szamolni x-et es x+4-et.


3200/y = x

2400/(y-80) = x+4


3200 = xy

y = 3200/x

Ezt 2.-ba helyettesitve:

2400/(3200/x - 80) = x+4

2400 = (x+4)*(3200/x + 80)

2400x = (x+4)*(3200 - 80x)

2400x = 3200x - 80x^2 + 4*3200 - 4*80x

80x^2 - 480x - 12800 = 0

x^2 - 51x - 160=0

(x-16)(x+10)=0

x=16

(x=-10 is megoldas lenne, persze negativ narancs es negativ ar nem megoldas)

x+4 = 20

Vagyis 16kg-ot vettunk a dragabbol es 20kg-ot az olcsobbol.

2012. jan. 5. 17:21
 2/3 BKRS ***** válasza:

A masodik feladatod megoldasa jo.

A hatvanyokat a neten ^ jellel szokas jelolni.

x negyzet: x^2

2012. jan. 5. 17:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! És bocsi a x^2 ért! :-)
2012. jan. 5. 18:20