Időfüggvényből komplex effektív érték, valaki segítene?


i(t)=I*sin(wt+¤)

u(t)=U*sin(wt*¤)

¤-ez a szöget akarja jelenteni.

Első kérdésem az lenne, hogy itt az U meg az I mindig csúcsértékben van megadva?


Elvileg két számítási mód van:

i(t)=I*e^(j¤) * e^(jwt)

itt ez a komplex: I*e^(j¤)

nos itt az I akkor mennyi? az időfüggvényben I/gyök2?

Vagy nem mindig csúcsérték van megadva az időfüggvénybn?


a másik módszer:

Ikomplex= I*(cos¤+jsin¤)


jól tudom, hogy ez a két módszer van?

vagy az első áramnál második feszültségnél?


A másik kérdésem meg az lenne, hogy:

hogy pl ha ¤=180, akkor az első módszernál a szgép errort ír. Hogyan lehet pontosan meghatározni a szöget?

(Én vmi első és negyedik negyedről tudok, de pontosan nem tudom hogyis van ez)


Ezekben kérnék egy kis segítséget, nagyon hálás lennék:))



2013. jan. 12. 13:45
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Na amugy most jöttem rá h valszeg marhaságot írtam.

Szóval a kérdésem inkább ez lenne:


i(t)=(gyök2)*sin(wt-180)

itt mennyi az áram komplex effektív értéke?

2013. jan. 12. 13:54
 2/11 bongolo ***** válasza:

Azért írtad, hogy marhaságot írtál, mert rájöttél, hogy hogyan vannak ezek? Vagy még mindig kell magyarázat?


i(t)= √2·sin(ωt-180)

Itt √2 az áramerősség csúcsértéke. Az effektív érték ennek √2-ed része, vagyis 1. A komplex effektív értékben benne van a fázis is, ami most -180, vagyis e^(-j·180)


De ez a 180 kicsit zavar, mert nagyon olyan szaga van, mintha fok lenne radián helyett. Akkor 180°=π radián, úgy pedig e^(-jπ) lenne a komplex effektív érték. Viszont az a helyzet, hogy ha a szinuszban ωt van, akkor a mellette lévő fázis nem lehet fokban, mert az ω is radián alapú. Szóval akkor a 180 is radiánt jelent mégis csak...

2013. jan. 13. 02:08
 3/11 A kérdező kommentje:

köszi, egyébként az -180 fok, csaka fok jelet lefelejtettem.

Nekünk magyaráztak vmit az első és negyedik térnyedről, de nemtudom...

2013. jan. 13. 09:42
 4/11 bongolo ***** válasza:

Nem térnegyed, csak síknegyed.


A sík 360 fokos, ez 4 darab 90 fokos negyedre osztható. Ha pozitív a szög, akkor az óramutató járásával ellenkező irányba megy a szög, vagyis +45° az első negyedben lesz egy 45 fokos ferde egyenes. Ha 90°-kal tovább megyünk, akkor a +135° már a második negyedben lesz, de az is 45 fokos. +180° a második és harmadik negyed határán van, szóval pontosan balra mutat.

Ha -45°, akkor az lefelé (óramutató járásával azonos irányban) indul el 45 fokkal, vagyis az utolsó (negyedik) negyedben lesz. -180° a harmadik és a második negyed határán megy, az is pont balra. Vagyis az pont ugyanaz, mint a +180°.


De most szerintem az a fontos, hogy a szöget át kell alakítani radiánba. 180 fok az pont π radián.

2013. jan. 13. 15:13
 5/11 A kérdező kommentje:

okés köszi, azt vágom hogy melyik melyik negyed.

de amugy fokban is lehet számolni végig nem?

mert van ez:

I(komplec)=I*(cos¤+jsin¤)

I=I(max)/√2

¤= -180 fok ebben az esetben

és akkor behelyettesítve kijön vmi a+bj alakú cucc.

Elvileg így is jó nem?


mert mi előadáson amilyen példákat csináltunk, ott végig szögben számoltunk

2013. jan. 13. 15:27
 6/11 bongolo ***** válasza:
Odafigyeléssel lehet. Akkor tud csak gond lenni, ha az ωt+φ értékét kell számolni valamilyen t időpontban, mert akkor ωt radián lesz, φ pedig fok, és ezt a kettőt nem lehet csak úgy összeadni. De valószínű ilyet nem csináltok, és akkor tényleg maradhat minden fokban. Mondjuk kicsit furcsán néz ki, hogy e^(180°·j), de ki lehet bírni :)
2013. jan. 13. 17:13
 7/11 A kérdező kommentje:
ja ilyen t idős számolás nincs. De ugye lehet az áramot, fesz-t is a trigonometrikus alakban megadni ugye? azok máris szebben néznek ki:)
2013. jan. 13. 17:23
 8/11 A kérdező kommentje:

vagy mégsem?

mert most számoltam trigonometrikus alakban -1 jön ki.

2013. jan. 13. 17:27
 9/11 A kérdező kommentje:
vagy a komplex effektív értéknél, feszültségnél trigonometrikusban, áramnál expo-ba kell számolni?
2013. jan. 13. 17:35
 10/11 bongolo ***** válasza:

A trigonometrikus meg az exponenciális alak pont ugyanaz természetesen, úgyhogy lehet bármelyikkel számolni. Viszont az a helyzet, hogy exponenciálisban egyszerűbb... Akkor is, ha te ezt most nem így érzed. Persze bele kell gyakorolni magát az embernek a komplex számokkal való számolásokba...


Ha trigonometrikusan nem ugyanaz jött ki, akkor valamit elrontottál.

2013. jan. 13. 22:14
1 2