Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika!? (9. o. ) segítsen...

Fizika!? (9. o. ) segítsen valaki :|

Figyelt kérdés
Elkell dönteni, hogy egy rùdra erősített test melyik esetben mozog RÖVIDEBB ideig: ha függőleges állásból kerül vízszintes helyzetbe, vagy vízszintes helyzetből kerül függőlegesbe. A rúd kb 20 cm. Tapasztalatokat, észrevételeket elméleti módon kell (kéne) magyaràzni

2013. jan. 2. 00:11
 1/5 bongolo ***** válasza:
Erre így nem lehet válaszolni, nincs megadva, hogy mitől mozog a test. Csak úgy eldől? (Mert akkor vízszintesből nem megy fel.) Vagy rugóra dől le, ami visszalöki? Vagy forgatja valami? Vagy ingának kell elképzelni (szóval hinta)? Stb.
2013. jan. 2. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
2013. jan. 2. 12:46
 3/5 rákocka válasza:
ettől függ h megbukunk e vagy nem , légyszi álaszoljatok
2013. jan. 2. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 bongolo ***** válasza:
100%

Csináljatok kísérletet: vegyétek fel kamerával, hogy hogyan dől el illetve fordul le a test, aztán egy video-szerkesztő programmal kockáról kockára megnézhetitek számítógépen, hogy mennyi idő alatt történt a dolog.


A hurkapálca alját valahogy rugalmasan azért rögzítsétek, mondjuk befőttesgumit tekerjetek rá meg kössétek is rá, a gumi másik végét meg rajzszögezzétek le mindkét esetben, hogy a pálca vége ne nagyon pattanjon el.


Azt fogjátok tapasztalni, hogy víszintesből gyorsabban lefordul függőlegesbe, mint állóból vízszintesbe. Ennek két oka is van:


Az első (bár nem ez a lényeges ok), hogy az álló helyzet instabil. Vagyis ott ha sikerül elég jól kiegyensúlyoznotok, egy darabig meg is marad, mert a súlyerő pont függőleges, az alátámasztáson megy keresztül, tehát nincs forgatónyomaték. Csak ha picit kibillen, akkor kezd el lassan ledőlni. A vízszintesnél meg rögtön hat rá a gravitáció, rögtön elindul.


A másik (lényeges) okhoz ez se kell, szóval ha nem is függőlegesből indítjátok, hanem 1-2 fokos szögből, akkor is lassab lesz onnan indítva, mint vízszintesből. Ugyanis vízszintesből kezdetben nagy gyorsulás hat rá (g·sin α, ahol α a függőlegestől mért szög; vagyis vízszintesnél az 90°, aminek a szinusza 1, közel függőlegesnél meg közel 0°, aminek a szinusza közel 0.) Szóval:

- Vízszintesből indítva kezdetben g a gyorsulás, ami egyre csökken nulláig. Amikor már csak kicsi a gyorsulás, akkorra viszont már nagy lesz a sebessége, tehát rövid idő alatt átmegy azon a szakaszon.

- Függőlegesből indulva először 0 a gyorsulás, ami egyre nő g-ig. Amikor viszont kicsi a gyorsulás, akkor még kicsi a sebessége is, szóval lassan megy át azon a szakaszon.


---

De ne csak ezt a szöveget írjkátok le, csináljátok is meg a videós kísérletet, jó szórakozás.

2013. jan. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm :))
2013. jan. 2. 16:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!