Mi lesz a határértéke a következő feladatoknak?


[link]


Jól gondolom, hogy:

1) L'Hospital -t kell használni?

a) határérték 4

b) itt már teljesen belezavarodtam a deriválásba :(, de az tudom, hogy a határérték 0.


2)milyen átalakítást kell végezni?

b) kiemelek a gyök alatt n-t, s így kijön, hogy

n-edik gyök alatt az n->1, de ott van még az n-edik gyök alatt az (n+1), ezzel mit kezdjek?


Köszönöm.


(és nem kérem a wolfram linket!)



2013. jan. 1. 20:37
 1/4 anonim válasza:
1.a)-ban honnan tudod, hogy 4? szerintem 0
2013. jan. 1. 23:10
 2/4 anonim ***** válasza:

1-es: L'Hopital mindig használható, ha a tört 0/0 vagy végtelen/végtelen alakú.


Nekem is 4 jött ki.

Deriválás után be lehet helyettesíteni:

(-1/2+3/2):(1/4)=4


b)-t szerintem könnyebb deriválni, mint az a-t


ln (x^2) deriváltja 1/x^2 * 2x = 2/x


gyök(x) deriváltja 1/2gyök(x)


(2/x) : (1/2gyök(x)) = (2/x)*2gyök(x)= 4/gyök(x)


x tart a végtelenbe ez tart a 0-hoz.


2-es: Itt nem megy a L'hopital, valahogy ki kell trükközni.


a) részt pl így


gyök(3^n+2)-gyök(2^n-3)>gyök(3^n)-gyök(2^n-3)>

gyök(3^n)-gyök(2^(n+1))


1. lépésben kisebb számból vonok ki, azzal biztos, hogy csökken az értéke. 2. lépésben nagyobb számot vonok ki, így biztos, hogy csökken a kifejezés értéke.


Ez átírható


3^(n/2)-2^(n+1)/2=3^(n/2)-gyök(2)*2^(n/2)


3=3/2*2


(3/2*2)^(n/2)-gyök(2)*2^(n/2) 2^(n/2) kiemelhető


2^(n/2)*[1,5^(n/2)-gyök(2)]


végtelen*végtelen, ez bizony végtelenbe tart.


b) Na ezt nem látom hogy kéne.

2013. jan. 1. 23:17
 3/4 bongolo ***** válasza:

2.b.

lim ⁿ√n · ⁿ√(n+1) = 1

ugyanis azt tudjuk, hogy ⁿ√n határértéke 1

(Az ⁿ√n határértéket általában nem kell bizonyítani, fel lehet használni, hogy 1.)

n+1-re pedig ugyanez jön ki rendőrelvvel:

ⁿ√n < ⁿ√(n+1) < ⁿ√(2n) = ⁿ√2·ⁿ√n → 1·1


Remélem érthető a rendőrelv is.

2013. jan. 2. 00:49
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2013. jan. 7. 18:16