Üdv!

Kérem, valaki vezesse le ezt a feladatot, mert kíváncsi vagyok a megoldására.

Előre is köszönöm szépen annak, aki szakít rám egy kis időt :)


Egy a(k) sorozat képzése a következőképpen történik. Leírunk a természetes számokból egyet, kihagyunk egyet, leírunk kettőt, kihagyunk kettőt és így tovább... (1,3,4,7,8,9,13,14,15,16,21...)


Kérdés: Mekkora ennek a sorozatnak a 2013. eleme?


2012. dec. 29. 20:37
 1/2 vurugya béla ***** válasza:

A kihagyott számok szakaszainak utolsó elemeit figyeljük.

2, 6, 12, 20 - azaz n*(n+1) - és egy ilyen elemig a számok felét vettük be a sorozatba és pont a felét hagytuk ki. Azaz egy-egy ilyen szakasz utáni első szám az n*(n+1)/2 + 1 -edik elem. Ez után n+1 darab elemet beveszünk a sorozatba, aztán n+1 darabot meg nem.

Oldjuk meg az n*(n+1)/2 + 1 = 2013 egyenletet és megkapjuk, melyik szakasznál lesz a 2013. elem.

n-re 62,9 jön ki, azaz 62*63 = 3906 -> ez a szám ki van hagyva, a következő szám a 3907, ez a a sorozat 3906/2+1. azaz az 1954. eleme Számoljunk tovább 59 elemet, akkor kapjuk a 2013. elemet. Akkor ez a szám a 3907+59 = 3966 lesz!

2012. dec. 29. 23:14
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ :)
2012. dec. 29. 23:49