Matematika házi feladat-segítséget kérek!?


Egy gép javításának ideje (órában mérve) exponenciális eloszlású változó \lambda = 0.3 paraméterrel.

(a) Mennyi a valószínűsége, hogy a javítás több, mint 6 óráig fog tartani?

(b) Mennyi a (feltételes) valószínűsége, hogy a javítás több, mint 9 óráig fog tartani, ha tudjuk, hogy 8 óránál tovább tart?


2012. dec. 29. 01:41
 1/1 bongolo ***** válasza:

Az exponenciális eloszlás eloszlásfüggvénye:

F(x) = 1 - e^(-λx)

Ez azt jelenti, hogy P(X<x) = F(x)

a)

Neked az kell, hogy P(X>6). Mivel P(X>6)+P(X<6)=1, ezért

P(X>6) = 1 - F(6) = e^(-λ·6)


b)

Az exponenciális eloszlás "örökifjú", vagyis ha már tudjuk, hogy 8 óránál tovább tart a szerelés, akkor annak, hogy még 1 óránál tovább tart, ugyanannyi a valószínűsége, mintha most kezdték volna a szerelést, és úgy 1 óránál tovább tartana. Ezt képlettel így írják egyébként:

P(X > a+b | X>a) = P(X>b)

Vagyis most 1-F(1) a válasz, azt számold ki.

2012. dec. 30. 01:26