Valszám kérdés: Lambda = ln 10?

Valszám kérdés: Exponnenciális eloszlás esetén a jegyzetemben szerepel, hogy M (pszí) = 1 / Lambada. Ez a képletből ugye. De aztán már csak annyi szerepel, hogy Lambda = ln 10 Ezt honnnan vesszi? Kimaradt volna valami? Ez valami konstans dolog ? Úgyértem mindig ennyi a Lambda ?
2012. dec. 22. 22:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

dehogyis


lambda határozza meg az eloszlást.

Minden lambdához van egy neki megfelelő exp. eloszlás, lehet az egy példa volt, hogy ha lamdba=ln 10, akkor konkrétan hogy néz ki.

2012. dec. 22. 22:37
 2/5 bongolo ***** válasza:

Az is lehet, hogy valami ilyesmi feladatról volt szó:


Hosszú idejű megfigyelésekből tudjuk, hogy az esetek 90%-ában 1 időegységnél rövidebb idő alatt bekövetkezik valamilyen esemény. Kérdés, hogy mennyi a várható értéke az esemény bekövetkezése idejének (vagy valami más is lehet a kérdés, amit az eloszlásból ki lehet számolni).


Ezek a dolgok, hogy mennyi idő alatt történik valami (meghibásodás, részecskebomlás, vevő érkezése, telefonhívás, stb.), ezek tipikusan exponenciális eloszlásúak.


Tehát az elképzelt feladatnál tudjuk:

P(ξ < 1) = 0,9

P(ξ < x) = 1 - e^(-λx) = (mivel x=1) 1 - e^(-λ) = 0,9

e^(-λ) = 1/10

e^λ = 10

λ = ln 10

és most már, hogy tudjuk a λ-t, lehet a képletekkel mindenfélét számolni.


Szóval lehet, hogy egy ilyesmi levezetés maradt ki...

2012. dec. 23. 02:04
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. Egyre inkább úgytünik, hogy a jegyzet nincs befejezve, vagy igen csak ki maradtak dolgok. De ha már a feladatnál tartunk íme:


Egy szerkezet élettartama exponenciális eloszlású. Annak a valószínüsége, hogy a szerkezet 1000h órán belül elromlik 0.36. Mekkora annak a valószínüsége, hogy a szerkezet 1500h órán belül romlik el ?


P(ξ<1000) = 0.36

P(ξ<1500) = ?


P(ξ<1000) = 0.36 => λ = ln 10/1000

P(ξ<1500) = 1-e^-ln(10/1000 * 1500)

P(ξ<1500) = 1-10 ^ -1/15


És ennyi.

Na most ha nem lett volna a λ = ln 10/1000 akkor minden világos, de nem értem honnan jött oda ?? Miért λ = ln 10 ?

(A /1000 vágom honnan jött oda)

2012. dec. 23. 09:59
 4/5 bongolo ***** válasza:

Valami el van rontva abban a jegyzetben, nem jó az ln10.


Úgy megy, ahogy eredetileg írtam, csak éppen x=1000:


Az exponenciális eloszlás

P(ξ < x) = 1 - e^(-λx)

P(ξ < 1000) = 1 - e^(-λ·1000), tudjuk, hogy ez 0.36

e^(-λ·1000) = 1-0.36 = 0.64

λ = .. ki lehetne számolni logaritmussal, de nem muszáj. Elég annyi is, hogy e^(-λ·1000) = 0.64


[Egyébként λ = ln(1/0.64) / 1000, ami ln(1.5625)/1000, nem pedig ln(10)/1000) ]


A kérdés:

P(ξ < 1500) = 1 - e^(-λ·1500) = 1 - e^(-λ·1000 · 1.5)

= 1 - ( e^(-λ·1000) )^1.5

= 1 - 0.64^1.5

= 0.488

2012. dec. 23. 11:56
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm köszönöm.

Akkor nem hiába nem értettem, hogy mit keres ott ez az érték. :-D

2012. dec. 23. 17:23