SOS, hogy kell megoldani a következő két valszám feladatot?


1. Feladat.

Egy sorsjátékon 5 darab 5 millió forintos, 100 db 100 000 forintos, 1000 db 10000 forintos, 50 000 db 1500 forintos, 50 000 db 1000 forintos, 100 000 db 600 forintos, 100000 db 500 forintos, 500 000 db 300 forintos és 850 000 db 200 forintos nyeremény van.

Összesen 5 millió db sorsjegyet adnak ki. Számítsuk ki a nyeremény várható értékét!



2. Feladat.

Válasszunk egy egység négyzetben véletlenszerűen egy pontot egyenletes eloszlás szerint. Jelölje "KSZí" a pontnak a négyzet legközelebbi oldalától vett távolságát.

Határozzuk meg "KSZí" eloszlásfüggvényét, várható értékét. Mennyi annak a valószínűsége, hogy ez a távolság kisebb, mint 1/4?


Légyszi magyarázzátok is meg röviden, hogy hogyan oldottátok meg!

KÖSZÖNÖM!


2011. nov. 20. 17:01
 1/3 bongolo ***** válasza:

1.

Várható érték: Σxᵢpᵢ

pl. a 200 forintos nyereménynek (850 ezer sorsjegy van belőle) a valószínűsége 850ezer/5millió, a szummában ezt kell szorozni 200-zal. Vagyis a teljes várható érték az lesz, hogy az össz nyereményalapot elosztjuk a sorsjegyek számával. Ugye menni fog?


2.

Ha behúzzuk a négyzet átlóit, az 4 háromszögre bontja a négyzetet. Éppen azok a pontok vannak egy háromszögben, amik mind ugyanahhoz az oldalhoz vannak a legközelebb.


Ha a négyzet bal alsó sarkát a koordinátarendszer origójára helyezzük, a bal oldalát pedig az y tengelyre, akkor a bal oldali háromszögben lévő pontok KSZi-je éppen megegyezik x koordinátájukkal, értéke 0 és 0,5 között van. A többi három háromszögnél is hasonlóképpen alakul, tehát elég csak a bal oldali háromszöget nézni, annak az eloszlásának a négyszerese lesz az eloszlásfüggvény.


Eloszlásfüggvény: F(m) = P(KSZi < m)

Mivel KSZi a bal oldali háromszögben a pont x koordinátája, a P(KSZi < m) valószínűség negyede (vagyis egy háromszögből számolt valószínűség) megegyezik azon trapéz területével, aminek alapjai egyrészt a négyzet bal oldala, másrészt az x=m egyenes (függőleges) bal oldali háromszögbe eső része, szárai pedig a négyzet átlói. Remélem, érthető ábra nélkül is...


A trapéz magassága éppen m, hosszabbik alapja 1, rövidebbik pedig 1-2m


Ennek a trapéznak a területe (1+(1-2m))m/2

A négyszerese lesz a teljes valószínűség (a négy háromszög miatt): P(KSZi < m) = 4·m·(1-m)


Ez tehát az eloszlásfüggvény:

m<0 esetén F(m) = 0

0<m<0,5 esetén: F(m) = 4·m·(1-m)

m>0,5 esetén F(m) = 1


Várható érték:

E(KSZi) = ∫ x·f(x) dx

ahol f(x) a sűrűségfüggvény, most a trapéz rövidebbik oldalának a négyszerese, vagyis 4-8x. (Egyébként deriválással is kijön: f(x)=F'(x))


Az integrálást 0 és 1/2 között végezzük, máshol f(x) értéke 0:

E(KSZi) = ∫ 4x-8x² dx = [2x²-8x³/3] = (1/2-1/3)-(0) = 1/6


Tehát a várható érték 1/6.


Annak valószínűsége, hogy a KSZi < 1/4:

P(KSZi < 1/4) = F(1/4) = 4·1/4·(1-1/4) = 3/4


(Ezt ki lehet számolni ránézésre is egyébként: a négyzet közepe 1/2-nél van, 1/4-nél nagyobb távolság a négyzet közepén lévő 1/2 oldalú kis négyzet belsejében lesz. Ennek a kis négyzetnek a területe 1/2·1/2=1/4. Az ezt körbevevő "folyosó" területe 1-1/4=3/4, ezen a területen belüli pontoknál lesz a távolság kisebb 1/4-nél.)

2011. nov. 20. 22:55
 2/3 A kérdező kommentje:

Szia,

Nagyon szépen köszönöm a választ! Nagy segítség volt!

Egy kérdésem van csak, hogy az 1-esnél a várháató értéknél az x és a p után mit takarnak(milyen jelet/műveletet/stb) a kis téglalapok? Előre is köszönöm a választ!

2011. nov. 21. 09:11
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ott alsó indexben lévő i betűk vannak, csak  úgy látszik, a géped nem tudja megjeleníteni.

Szóval szumma xi-szer pi

2011. nov. 21. 09:29