Nagyon SOS és fontos! Hogy kell megoldani a következő két valószínűségszámítási feladatot?


Légyszíves ha valaki megoldja, akkor egy picit fejtse ki azt is, hogy hogyan mit miért csinált! Nagyon hálás lennék!!!


1. Feladat.


Pelikán József a Duna 3 szakaszát őrzi. Reggelente véletlenszerűen kiválaszt egy útszakaszt és azt járja be: az első a kedvence, azt 1/2, míg a másik kettőt egyenlő valószínűséggel választja. Útjainak 3%-ban szokott találni ürgét az első szakaszon; a másodikon 5 %, a harmadikon 3% ez az arány.


a) Mennyi annak a valószínűsége, hogy Pelikán elvtárs ürgét talál egy napi munkája során?

b) Feltéve, hogy talált ürgét, mennyi annak a valószínűsége, hogy azt az első szakaszon találta?



2. Feladat.

Adott típusú háztartási géphez egy alkatrészt négy szállítótól szereznek be rendre 20, 15, 40 ill. 25% arányban. A tapasztalat szerint az egyes szállítóktól beszerzett alkatrészek rendre 95, 90, 92 és 88%-a nem hibásodik meg garanciális időn belül. Mekkora a

valószínűsége annak, hogy


a) egy kereskedelembe kikerült gép garanciális időn belül nem szorul javításra az említett alkatrészek miatt?

b) ha egy kereskedelembe kikerült gép garanciális időn belül az említett alkatrész miatt szorul javításra, a gépbe beépített hibás alkatrész az első vagy a második szállítótól származik?


Mégegyszer NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM a segítséget!


2011. okt. 23. 20:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez is versenyfeladat?
2011. okt. 23. 20:52
 2/4 A kérdező kommentje:
nem, egyáltalán nem versenyfeladat!
2011. okt. 23. 22:49
 3/4 bongolo ***** válasza:

1) Az utak valószínűsége 1/2, 1/4, 1/4

a) Ezt gondolom nem kell magyarázni:

Pü = 1/2·3% + 1/4·5% + 1/4·3%


b) Események:

A: az első szakaszon járt

B: ürgét talált

Feltételes valószínűség: P(A|B) = P(AB)/P(B)

Az első szakaszon mindenhez képest 1/2·3% eséllyel talál ürgét, tehát P(AB) = 1/2·3% [vagyis arra is megy, ráadásul ürgét is talál.]

P(B) = Pü, amit az előbb már kiszámoltunk.


2) Itt inkább azzal érdemes számolni, hogy milyen valószínűséggel hibásodik meg valami.


a) Négyféle forrásból hibásodhat meg:

Ph = 25/100·5% + 15/100·10% + 40/100·8% + 25/100·12%

Hogy nem hibásodik meg, annak valószínűsége = 1-Ph


b) Események:

A: az első vagy második szállítótól származik

B: meghibásodott

Feltételes valószínűség: P(A|B)=P(AB)/P(B)

P(AB): a kettő valamelyikétől jön az alkatrész ÉS meg is hibásodott, annak valószínűsége 25/100·5% + 15/100·10%

P(B)=Ph (az előző pont részeredménye)

Már csak el kell osztani őket.

2011. okt. 24. 02:09
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm! nagyon hálás vagyok!
2011. okt. 24. 07:35