Gergő és Palkó hasonló alakú várat építenek homokból. Hányszor több homok kell Gergő várához, ha kétszer olyan magas, mint Palkóé?


2012. aug. 30. 16:41
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
kétszerannyi :D
2012. aug. 30. 17:08
 2/18 Silber ***** válasza:
Mivel elméleti a kérdés, így 2.
2012. aug. 30. 17:09
 3/18 A kérdező kommentje:
Jó,csak én valami matekos levezetésre gondoltam:D
2012. aug. 30. 17:23
 4/18 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy milyen alakú a vár. Oké, gömb alakú nem valószínű, de ha adott egy 'r' sugarú gömb és egy '2r' sugarú gömb, akkor az utóbbi térfogata nem kétszerese az elsőének.
2012. aug. 30. 17:37
 5/18 Silber ***** válasza:

Mivel hasonló alakúak, ezért tetelezzük fel, hogy:

A(G)=A(P), azaz a váral apalterülete azonos.

Legyen Palkó várának magassága m(P), akkor Gergőé m(G)=2*m(P)

Mint tudjuk, V=A*m, amennyiben az alaplapra szimmetrikus a vár (hasáb).

Így V(P)=A(P)*m(P), és V(G)=A(G)*m(G). Mivel m(G)=2*m(P), és A(P)=A(G), így V(G)=A(P)*2*m(P). Vonjuk ki belőle V(P)=A(P)*m(P)-t, ekkor:

V(G)-V(P)=A(P)*2*m(P)-A(P)*m(P)=A(P)*m(P)=V(P)

V(G)=2*V(P)

Tehát Gergő vára kétszer akkora térfogatú homokot tartalmaz, mint Palkóé.

Elég matekos levezetés?

2012. aug. 30. 17:49
 6/18 anonim ***** válasza:

Akármilyen alakúak, ha minden mérete kétszer akkora akkor a térfogata NYOLC-szor akkora.

Gondolj a legegyszerűbb esetre:

egy 'a' oldalú kocka térfogata ('a' a köbön.)

egy '2a' oldalú kocka térfogata '2a' a köbön = (8 -szor 'a' a köbön).

2012. aug. 30. 17:50
 7/18 anonim ***** válasza:
nyolcszor annyi homok kell hozzá, mivel hasonlóak (a HASONLÓ itt gondolom matematikai hasonlóság), így nem csak a magassága, hanem minden mérete 2x akkora lesz
2012. aug. 30. 18:38
 8/18 anonim ***** válasza:
most látom az előttem lévő válaszoló pont ugyanezt mondta, bocs
2012. aug. 30. 18:39
 9/18 Silber ***** válasza:
Ez jogos. Én úgy vettem, hogy ugyanolyan alakú és csak kétszer magasabb. Ha minden kiterjedésében, akkor az előttem szólókhoz hasonlóan 8 a helyes megoldás.
2012. aug. 30. 18:46
 10/18 anonim ***** válasza:
Ezért idióta egy feladat ez, nincs helyesen megfogalmazva.
2012. aug. 30. 18:55
1 2