Tudnátok segíteni? Egy négyszög területe 25négyzet cm, egy hozzá hasonló négyszögé 49 négyzet cm. A kisebb négyszög kerülete 21cm. Határozzuk meg a nagyobb négyszög kerületét.


2012. máj. 11. 13:42
 1/4 anonim válasza:

T=25négyzetcm

a= T:4

a= 25:4 a= elosztod meg van az a kiszámolod a kerületét

K=4szer a

a=



K= 21cm

a=?

a= K:4

a=5,25

12/L

2012. máj. 11. 13:50
 2/4 anonim ***** válasza:

25-ről 49-re nőtt a terület

VAGYIS 49/25 szörösére.


A terület négyzetesen arányos a nagyítás mértékével.

VAgyis a nagyítás mértéke gyök(49/25)=7/5


A kerület lineárisan arányos a nagyítással.

VAgyis az új kerület: 21*7/5=29,5


Ezt érdemes megjegyezni.

(A térfogat például köbösen arányos.)


pl.:

Van egy négyzeted. Kétszeresére növeled az oldalát.

Eredeti kerület: 4*a

Új kerület= 4*(2a)=2*(4a) Vagyis tényleg kétszerese lett.


Terület: a*a

Új terület: (2a)*(2a)=4*a*a Vagyis nem 2-szerese a terület, hanem 4 szerese.


A négyzet csak egy példa, de ez minden alakzatra igaz (térben minden testre is: élek 2-szeresek, akkor a felszín 4szeres, térfogat 8 szoros)

2012. máj. 11. 13:56
 3/4 anonim válasza:
41,16 cm
2012. máj. 11. 14:00
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépenköszönöm
2012. máj. 11. 14:06