Hogyan kell ezeket teljes négyzetté alakítani?


x^2+4x-5

-2x^2-x+10



2012. dec. 18. 19:37
 1/1 anonim ***** válasza:

1. lépés

x^2 együtthatójának kiemelése, és közös zárójelbe tesszük az x^2 és x-es tagot.


Az első példában szerencsénk van, ezt nem kell megtenni.

A 2. példában az együttható -2. Az első lépés után így néznek ki:


(x^2+4x)-5

-2(x^2+0,5)+10


2. lépés

A zárójelben lévő kifejezésből megcsináljuk a négyzetet.

Ehhez egyszerűen megfelezzük x együtthatóját:

Továbbá le kell vonni a 2. tag négyzetét, hogy a kifejezés értéke ne változzon:


[(x+2)^2-4]-5

-2*[(x+0,25)^2-0,25^2]+10


mivel

x^2+4x=(x+2)^2-4

Ha jobb oldalon felbontod a zárójelet, akkor látod, hogy tényleg egyenlő a két oldal.


3. lépés: szögletes zárójel felbontása és az összevonás elvégzése


[(x+2)^2-4]-5=(x+2)^2-9


-2*[(x+0,25)^2-0,25^2]+10=-2*(x+0,25)^2+0,125+10=-2*(x+0,25)^2+10,125



Mindig ezt a 3 lépést kell megcsinálni.

2012. dec. 18. 20:28