Két szám szorzata 60,négyzetük összege 169. Melyik ez a két szám?2012. dec. 17. 20:27
1/2 anonim válasza:
x*y=60 -> x=60/y
x^2 + y^2 = 169
A másodikba behelyettesíted az elsőt:
(60/y)^2 + y^2 = 169
3600/y^2 + y^2 = 169
3600 + y^4 = 169y^2
y^4 - 169y^2 + 3600 = 0
Itt olyan trükköt alkalmazol, hogy y^2-et elnevezed pl k-nak, így egy másodfokú egyenletet kapsz:
k^2 - 169k + 3600 = 0
Ezt a megoldóképlettel megoldod, majd k helyére behelyettesíted y^2-et és megoldod y-ra.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, felpontoztalak.
2012. dec. 17. 20:45