Hogyan oldanátok meg ezt az egyenletrendszeres feladatot?

Két szám szorzata 60,négyzetük összege 169. Melyik ez a két szám?
2012. dec. 17. 20:27
 1/2 anonim ***** válasza:

x*y=60 -> x=60/y

x^2 + y^2 = 169


A másodikba behelyettesíted az elsőt:

(60/y)^2 + y^2 = 169

3600/y^2 + y^2 = 169

3600 + y^4 = 169y^2

y^4 - 169y^2 + 3600 = 0


Itt olyan trükköt alkalmazol, hogy y^2-et elnevezed pl k-nak, így egy másodfokú egyenletet kapsz:

k^2 - 169k + 3600 = 0

Ezt a megoldóképlettel megoldod, majd k helyére behelyettesíted y^2-et és megoldod y-ra.

2012. dec. 17. 20:33
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, felpontoztalak.
2012. dec. 17. 20:45