Két karosszérialakatos egy munkát együtt 4 nap alatt végzett el. Az egyikük egyedül 6 nappal hamarabb végezne, mint a másikuk egyedül. Mennyi ideig tart a munka, ha külön-külön dolgoznak?


Nagyon egyszerű, biztos, de sehogy sem jön ki nekem. Valaki nem tudná ezt levezetni? A végeredmény megvan, de a megoldása kellene. Nagyon-nagyon köszönöm annak, aki segít! :)


2012. dec. 16. 16:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Az egyik x napot dolgozik a másik x+6-ot egyedül.


1 nap alatt az egyik 1/x részt fejez be, a másik 1/x+6 részt


4 nap alatt együtt:

4*(1/x+1/(x+6))-ot fejeznek be, ami éppen az egész munka. Az egész az éppen 1 egység.


4*(1/x+1/(x+6))=1


Ez az egyenlet, csak meg kell oldani:


4/x+4/(x+6)=1 /*x*(x+6)


4(x+6)+4x=x(x+6)

4x+24+4x=x^2+6x

0=x^2-2x-24


Megoldóképlet

x=6

x=-4


Ebből csak a 6 a jó megoldás.


Ellenőrzés:

Egyedül 6 és 12 nap alatt végeznének.

Együtt 1 nap alatt: 1/6+1/12=3/12=1/4 rész van kész, vagyis 4 nap alatt az egész.

2012. dec. 16. 16:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Azta, de gyors voltál. :D Nagyon szépen köszönöm, nagyon nagy segítség! :) Nekem valamiért nem jött ki a jó eredmény. Mégegyszer köszönöm!! :D
2012. dec. 16. 16:45