Hogy tudom megoldani ezt az algebrai feladatot?


Ha a^2+b^2 = 2 és c^2+d^2 = 3, akkor mi lesz ac+bd minimális

értéke? Itt a, b, c, d eleme R-nek.



2012. dec. 15. 22:17
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez a feladat nem algebrai, hanem analízis a kétváltozós függvények szélsőértéke c. fejezetéből való. Kérek egy kis türelmet, talán mindjárt meg lesz a megoldás is. Sz. Gy.
2012. dec. 15. 22:50
 2/6 anonim ***** válasza:

További türelmet kérünk. Talán valamelyik kolléga már közeleg a megoldáshoz. Egyenlőre csak sejtés szintjén: a kapott f(a,c):=gyök(2-a^2)*gyök(3-c^2)+a*c kétváltozós függvényt kell megvizsgálni. f(gyök(2),-gyök(3))=-gyök(6) ill. f(-gyök(2),gyök(3))=-gyök(6). Azt kell bizonyítani, hogy ennél kisebb értéket nem vesz fel ez a függvény.

Sz. Gy.

2012. dec. 15. 23:41
 3/6 anonim ***** válasza:

A bizonyítás lényeges része az, hogy a gyökös kifejezés nemnegatív és mivel -gyök(2)<=a<=gyök(2) illetve

-gyök(3)<=c<=gyök(3) következik, hogy -gyök(6)<=a*c<f(a,c).

Sz. Gy.

2012. dec. 16. 18:50
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez nekem így nem tűnik teljes értékű bizonyításnak.


Mivel a feltételekben a,b,c,d négyzeten szerepel, így tetszőlegesen megválasztható az előjelük.

Ha jól gondolom, az általánosság megsértése nélkül feltehető, hogy a és b nempozitív, c és d nemnegatív, ekkor két nem pozitív számot fogunk összeadni.

Ekkor


f(a,c):=-gyök(2-a^2)*gyök(3-c^2)+a*c


c nem negatív, a nempozitív.


És itt nem elég azzal érvelni, hogy a gyök nemnegatív.


Míg emögött a felírás mögött

f(a,c):=gyök(2-a^2)*gyök(3-c^2)+a*c


az van, hogy b és d egyszerre nemnegatív, ami egy olyan korlátozás, amit szerintem nem tehetünk meg ilyen egyszerűen.


Azt én is látom, hogy -gyök(6) a megoldás.

Inkább azzal próbálkoztam, hogy legyen a,b,c,d nemnegatív, és ekkor ac+bd maximumát keressük meg. Ezzel az előjel maceráktól megszabadulunk.


És a maximum -1 szerese kell legyen a minimum.

2012. dec. 17. 12:32
 5/6 anonim ***** válasza:

Végül maradt az, hogy lederiváltam a kétváltozás függvényt.


Nekem az jött ki, optimum feltételnek, hogy

a^2=2-2/3*d^2


Ha ebből maximumot akarok számolni, akkor feltehető, mint a,b,c,d nemnegatívak.


Ebből pedig az adódott, hogy bármely 0<=d<=gyök(3) mellett


d,

c=gyök(3-d^2),

a=gyök(2-2/3*d^2)

b=gyök(2-a^2)=gyök(2/3*d^2)


esetén az ac+bd értéke:


gyök(2-2/3*d^2)*gyök(3-d^2)+gyök(2/3*d^2)*d


Kiemelve gyök(2/3)-at:


gyök(2/3)*[gyök(3-d^2)*(3-d^2)+d^2)=gyök(2/3)*3=gyök(6)


Tehát bármely rögzített d-re elérhető a maximális érték (és ekkor a minimális is, a és d mínusz egyszeresét választva.)

2012. dec. 17. 13:36
 6/6 anonim ***** válasza:

És végül sokkal szebben:


szorozzuk be a 2. egyenletet 3/2-el


3/2*c^2+3/2*d^2=2


Legyen e=gyök(3/2)*c f =gyök(3/2)*d

[c=gyök(2/3)*e, és d=gyök(2/3)*f


Ekkor

a^2+b^2 = 2

e^2+f^2 = 2

és

ac+bd=a*gyök(2/3)*e+b*gyök(2/3)*f=gyök(3/2)*(ae+bf)


ae-ről meg tudom, hogy

a^2+e^2>=2ae (és akkor egyenlő, ha a=e)

bf-ről ugyanezt.


Összeadva a két feltételt

a^2+b^2+e^2+f^2=4

4>=2(ae+bf)

2>=(ae+bf)


ac+bd<=gyök(3/2)*2=gyök(6)



Egyenlőség akkor van, ha

a=e és b=f.


Vagyis


Tetszőleges 'a' mellett

b=gyök(2-a^2)

e=a

f=gyök(2-a^2)


esetén a maximum gyök(6).



Megjegyzés: ha az elején nem írjuk át, akkor ez lesz:


a^2+c^2>=2ac

b^2+d^2>=2bd


Akkor


(a^2+c^2+b^2+d^2)>=2*(ac+bd)


5/2>=ac+bd


De ezt nem fogja felvenni.

a=c és b=d kéne, ami nem teljesülhet.


És ezért kellett úgy átalakítani, hogy a=e és b=f teljesülhessen egyszerre.

2012. dec. 17. 15:25