Bazsik kérdése:

Az alábbi egyenlőségnek és egyenlőtlenségnek mi a megoldása? A,4^x + (1/4^x) =< -6 b, lgx - lg (x-5) =1


2012. dec. 14. 21:23
 1/2 anonim ***** válasza:
lgx - lg (x-5) =1 --> x=50/9
2012. dec. 14. 21:29
 2/2 anonim ***** válasza:

A)

4^x + (1/4^x) =< -6


Nincs megoldása, mert egy pozitív számnak semelyik hatványa nem lesz negatív (vagy 0), s így összegük sem lesz soha negatív.

Azaz 4^x > 0 és (1/4^x) > 0; két pozitív szám összege is pozitív, ezáltal a bal oldal pozitív, a jobb oldal negatív (-6), s a relációjel nem teljesül.


Hacsak nem írtál el véletlenül valamit. :)


B)

lgx - lg (x-5) =1

lg[x/(x-5)] = lg10

x/(x-5) = 10

x = 10x-50

9x = 50

x = 50/9


illetve a feltételek: x>0, x>5, azaz x>5 aminek a feladat megoldása eleget tesz, mert 50/9 > 5

2012. dec. 15. 09:21