Hogyan kezdjek neki ennek az egyenlőtlenségnek a megoldásához? |3×-2|<=6

Az ilyen egyenleteknél, egyenlőtlenségeknél mindig bezavar az abszolút érték jel.
2011. ápr. 4. 18:06
 1/3 anonim válasza:

Próbáld meg először egyszerűekkel:


|x| <= 1

Két esetre kell szétszedni:


x<=1 ha x>=0


vagy

x>=-1 ha x<0


Az x pozitív vagy negatív mivolta alapján van ez a két eset.


Az általad írt egyenlőtlenségnél annyiban más a helyzet, hogy a 3x-2 pozitív vagy negatív mivolta számít, azaz:


egyik megoldáshalmaz:


3x-2<=6 ha 3x-2>=0


másik megoldáshalmaz:

3x-2>=-6 ha 3x-2<0


Mindkét esetben meg kell oldani a két egyenlőtlenséget.


Megoldom:


I.:

3x-2 <=6 rendezve: x<=8/3

3x-2 >=0 rendezve: x>=2/3


ez a megoldás rész: x 2/3 és 8/3 között van.


II.:

3x-2>=-6 rendezve: x>=-4/3

3x-2<0 rendezve: x<2/3,


itt a megoldáshalmaz x -4/3 és 2/3 között van.


Tehát a végső megoldás x eleme [2/3; 8/3] vagy x eleme [-4/3;2/3]


Na remélem világos volt. A lényeg, hogy az abszolútértékben lévő kifejezés előjele alapján kell kettészedni az egyenlőtlenséget, és mindkét ágon meg kell tartani az előjelből kapott feltételt.


üdv,

2011. ápr. 4. 18:16
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépe köszönöm a segítségedet! Részletesen leírtál mindent, megértettem! :))
2011. ápr. 4. 18:23
 3/3 anonim ***** válasza:
Van egy másik lehetőséged is: ha tanultál függvénytranszformációt, és le tudod rajzolni a függvényt, akkor megoldhatod grafikusan is.
2011. ápr. 4. 18:25