Egy ABC szabályos háromszögben CB vektor = a vektor CA vektor = b vektor. Állítsuk elő ezek segítségével:


a C csúcsból kiinduló súlyvonal vektorát

az A csúcsból a háromszög súlypontjába mutató vektort

a háromszög magasságpontjából a B csúcsba mutató vektort


Lehetőleg ábrával kérném :) előre is köszi



2012. dec. 12. 14:03
 1/2 A kérdező kommentje:
Valaki? :D
2012. dec. 12. 14:36
 2/2 anonim ***** válasza:

Tükrözd C-t AB oldal felezőpontjára, legyen C képe D. Mivel a középpontos tükrözés minden egyenest vele párhuzamos egyenesbe visz, és ugyane tükrözés felcseréli A-t B-vel, BC szakasz párhuzamos AD-vel, és AC párhuzamos BD-vel. Így ABDC négyszög paralelogramma. Ennek a paralelogrammának az átlója a+b. A paraleolgramma átlói felezik egymást, így AD vektor fele a keresett súlyvonal: (a+b)/2.

Legyen S a súlypont. Mivel a súlyvonalak harmadolják egymást, CS vektor (a+b+c)/3. AS vektor = CS vektor - CA vektor = (a+b)/3-b=(a-2b)/3.


A harmadikhoz az előzőekhez hasonló szellemben keresd meg a háromszög magasságpontját.

Ábrát meg majd rajzolsz. Nekem nem kell, én értem anélkül is.

2012. dec. 15. 01:55