Matematika feladatban segítségre van szükségem (? )


Sziasztok!


Ha valakinek van ötlete ennek a feladatnak a megoldására, kérem, írja le.


Előre is köszönöm szépen! :)


Feladat: Határozzuk meg azt legnagyobb pozitív egész számot, amelyre k²-19k négyzetszám.


2012. dec. 2. 21:50
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem a legkisebbet? Mert a legnagyobb a végtelen.
2012. dec. 2. 23:27
 2/7 bongolo ***** válasza:

Olyan nagy nem lehet.


k(k-19) négyzetszám.


Ez vagy úgy lehet, hogy k is és k−19 is négyzetszám, vagy úgy, hogy k egy négyzetszám valahányszorosa, k−19 pedig egy másik négyzetszám ugyanannyiszorosa (vagyis a szorzatuk két négyzetszám szorzata)

Ha megengedjük, hogy a "valahányszoros" 1 is lehessen, akkor a két eset ugyanaz.


k = r·m²

k-19 = r·n²

Itt r, m és n is > 0 egész (legalább 1).


r·m² - 19 = r·n²

r·(m + n)·(m - n) = 19


Mivel 19 prím, ezért a bal oldalon a három tényező közül az egyik 19, a másik kettő pedig 1 kell legyen.


m+n legalább kettő, tehát ennek kell 19-nek lennie, r valamint m-n pedig 1:

r = 1

m + n = 19

m - n = 1

Ennek megoldása:

m=10

n=9

r=1

ezért k = r·m² = 100

2012. dec. 3. 01:49
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az áttekinthető levezetést :)

És hogy igazolható, hogy valóban a 100 a legnagyobb szám k-ra?

2012. dec. 3. 18:44
 4/7 bongolo ***** válasza:
Nem kell külön igazolni, a fenti levezetés igazolja. Nincs több megoldás és kész.
2012. dec. 3. 21:30
 5/7 bongolo ***** válasza:
A számelmélet alaptételét használtam fel közben, csak nem mondtam ki, mert olyan egyértelmű: minden számot egyféleképpen lehet felírni prímszámok szorzataként.
2012. dec. 3. 21:35
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi szépen mégegyszer! :)


Azonban nem igaz, hogy nincsen más megoldás...


n lehet -81 ; 0 ; 19 ; 100

2012. dec. 3. 23:52
 7/7 bongolo ***** válasza:

Pozitív egészekről volt szó, ezért -81 valamint 0 nem lehet.

19 az már necces, olyankor a négyzetszám lesz 0. Az nekem azért nem jött ki, mert kikötöttem, hogy n és m > 0. Ha a nullát is megengedjük, akkor abból kijön a k=19.


De több megoldás tényleg nincs (amíg ki nem derül, hogy tévedek :) )

2012. dec. 4. 00:00