Számtani, mértani sorozat hf, segítség Többi lent?


A feladat így szól:


Meg kell határozni a p paramétert úgy, hogy a p-3, 2p-3, 4p+1 számok


a, egy számtani sorozat három egymást követő tagjai legyenek

b, az adott sorrendben egy mértani sorozat három egymást követő tagjai legyenek.


Érettségire készülünk épp, és nagyon megköszönném annak, aki letudná nekem ezt a feladatot vezetni érthetően. (nem vagyok matekzseni) köszi előre is :)



2012. dec. 5. 18:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!


a) Mivel számtani sorozatról van szó, így azt kell kihasználni, hogy két-két egymást követő tag között ugyanannyi a különbség. Tehát:

(2p-3)-(p-3)=(4p+1)-(2p-3)

2p-3-p+3=4p+1-2p+3

p=2p+4

p=-4

Ezt visszaírva pedig megkapod, hogy a1=-7; a2=-11; a3=-15

Tehát a megoldás jó.


b) A feladat ugyanez, annyi különbséggel, hogy ott a hányadosok egyenlőek, tehát:

(2p-3)/(p-3) = (4p+1)/(2p-3)


Sok sikert! :-)

2012. dec. 5. 18:50
 2/3 anonim ***** válasza:

Helyes az első válasz, de ha már leírtam, elküldöm:

[link]

2012. dec. 5. 18:56
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!! :)
2012. dec. 5. 20:55