Egy számtani sorozat első 5 tagjának összege 65 következő 5 tag összege 215 Hataározza meg a sorozat első tagját és különbségét?

2012. dec. 3. 16:43
 1/2 rémuralom ***** válasza:

Első tag a, különbség d.


(1) a+a+d+a+2d+a+3d+a+4d=65

(2) a+5d+a+6d+a+7d+a+8d+a+9d=215


(1) 5a+10d=65

(2) 5a+35d=215


Az első egyenletet maradéktalanul behelyettesíthetjük a másikba (így nem kell egyik ismeretlent sem kifejezni a másikkal).


(2) 65+25d=215

25d=150

d=6


Ezt visszahelyettesíthetjük az elsőbe (vagy akár a másodikba is, tökmindegy):

(1) 5a+10*6=65

5a=5

a=1


A sorozat első tagja tehát 1, különbsége 6.

2012. dec. 3. 16:56
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2012. dec. 3. 17:06