Ezeket, hogy kell megoldani?


Kislányom ezeket a szorgalmi feladatokat kapta. Sajnos nem tudok segíteni neki? Kérlek segíts ezekkel a feladatokkal.

Köszönöm.


1, Gondoltam egy számot, amit elosztottam a legkisebb kétjegyű számmal, majd a hányadoshoz hozzáadtam a legnagyobb kétjegyű számot. Ha a kapott összegből elhagyom a legnagyobb helyi értéken található legkisebb alaki értékű számjegyet, akkor 26-ot kapok.

Mennyi az általam gondolt szám jegyeinek összege?


2, Ádám öt dobozban tartja az autóit. Nincs két olyan doboza, amelyikben ugyanannyi autó van, és bármelyik három dobozból veszi is ki az autóit, azokban összesen mindig több autó van, mint a másik kettőben együtt.

Legkevesebb hány autót tart az öt dobozban összesen, ha egyik doboz sem üres?


3, Az iskolai focibajnokságba benevezett minden osztály. A versenyszabályzat szerint a győzelemért 3 pont jár, a döntetlenért 1 pont, a vereségért pedig nem jár pont. A jelenlegi állás szerint néhány csapat holtversenyben van az élen. Ezen csapatok mindegyike 26 mérkőzést játszott eddig, és ezeken a meccseken mindegyikük 52-52 pontot szerzett, azonban nem volt ezek között a csapatok között két olyan, amelyik eddig ugyanannyi mérkőzést nyert meg.

Legfeljebb hány csapat állhat holtversenyben a bajnokság élén?



4, Anita és Barbi vásárolni mentek a piacra. Anita megvette egy 16 kg-os görögdinnye negyedét és 440 Ft/kg áron 200 dkg körtét. Így 30 Ft-tal többet fizetett Barbinál, aki egy 8000g-os dinnyét és 50 Ft-os darabáron 5 tojást vett.

Hány Ft-tal indult el Anita, ha pénzének kétharmadát elköltötte a piacon?



2012. dec. 4. 20:53
 1/4 bongolo ***** válasza:

1. Huha, de jól sikerült elbonyolítani :)


- "Gondoltam egy számot, amit elosztottam a legkisebb kétjegyű számmal"

vagyis 10-zel


- "majd a hányadoshoz hozzáadtam a legnagyobb kétjegyű számot."

vagyis 99-et. Az eredmény száz-valamennyi lesz (eggyel kevesebb, mint amit hozzáadtunk)


- "Ha a kapott összegből elhagyom a legnagyobb helyi értéken található"

vagyis a százasoknál található számot (ami 1)


- "legkisebb alaki értékű számjegyet"

ez már csak bonyolítás, egyetlen számból a legkisebb az önmaga


szóval elhagyom az elejéről az 1-et


- "akkor 26-ot kapok"

vagyis az összeg 126 volt.

99-cel kevesebb 27 volt

ami a 270-nek a 10-edrésze, tehát 270 volt a gondolt szám.

Ennek a számjegyeinek az összege 9.

2012. dec. 4. 21:16
 2/4 bongolo ***** válasza:

2.

- "Ádám öt dobozban tartja az autóit. Nincs két olyan doboza, amelyikben ugyanannyi autó van"

vagyis legkevesebb 1,2,3,4,5 van bennük, de persze lehet, hogy ez még nem lesz igaz...


- "és bármelyik három dobozból veszi is ki az autóit, azokban összesen mindig több autó van, mint a másik kettőben együtt"

Legrosszabb eset (vagyis amikor a legnagyobb esélye van annak, hogy ez a feltétel nem teljesül), az, amikor a legkevesebb autókat tartalmazó 3 dobozt adjuk össze.

1+2+3=6, ez kevesebb, mint 4+5=9

Vagyis több autónak kell lenni a legkevesebbet tartalmazó dobozban (és akkor a többiben is persze...)

Mondjuk 2,3,4,5,6

2+3+4=9, 5+6=11, még mindig nem jó. Már közelebb van, az előbb még 9-6 = 3 volt a különbség, most már csak 11-9=2. Szóval szerintem ha 4-től kezdjük, akkor egyforma lesz:

4,5,6,7,8

4+5+6=15, 7+8=15, tényleg. Vagyis még eggyel kell tovább menni:


Ennyi van a dobozokban: 5,6,7,8,9


Ellenőrzés: 5+6+7=18, 8+9=17, rendben.

(Ha másik 3 dobozt adunk össze, azokra már tuti teljesül, mert akkor nem a legkevesebbeket tartalmazó doboz lesz a 3, tehát az összege több lesz 18-nál, a maradék 2 meg nem a legtöbbet tartalmazó lesz, tehát kevesebb esz 17-nél.)


A kérdés az összes autó volt, tehát 5+6+7+8+9

2012. dec. 4. 21:26
 3/4 bongolo ***** válasza:

52 pontot lehet úgy csinálni, hogy

- 17 győzelem és 1 döntetlen (17·3+1=52), ekkor van még 8 vereség (17+1+8=26)

- 16 győzelem és 4 döntetlen (16·3+4=52), plusz 6 vereség (16+4+6=26)

- 15 győzelem és 7 döntetlen (15·3+7=52), plusz 4 vereség (15+7+4=26)

Már látszik, hogy minden lépésnél 2-vel csökken a vereségek száma. Vagyis még két ilyen sort lehet csinálni:

- 14·3+10=52, 14+10+2=26

- 13·3+13=52, 13+13=26

Több lehetőség nincs, mert az összesen 26 mérkőzés csak így jön ki.

Tehát max 5 csapat lehet holtversenyben 52 ponttal.

2012. dec. 4. 21:53
 4/4 bongolo ***** válasza:

4.

Anita 16/4 = 4 kg dinnyét vett

Barbi 8000g = 8 kg dinnyét vett, tehát a dinnyéért dupla annyit fizetett, mint Anita


Anita vett még 200 dkg = 2 kg körtét, 2·440=880 forintért

Barbi vett még 5 tojást 5·50=250 forintért


Anita tehát a második vásárláskor 880-250 = 630 Ft-tal többet fizetett, mint Barbi

Anita összesen 30 Ft-tal költött többet.

Vagyis a dinnyén Anita 600 Ft-ot "spórolt".

Mivel 4 kg-mal több dinnyét vett Barbi, ez a 600 Ft ennek a 4 kg dinnyének az ára.


Anita tehát ennyit költött:

4 kg dinnye = 600 Ft

Körte = 880 Ft

---

összesen 1440 Ft

Ez az összes pénzének a 2/3 része

vagyis az összes pénzének az 1/3 része 720 Ft, ezért az összes 3·720 = 2160 Ft volt.



Mindegyik jó figyelem-koncentráló feladat volt :)

2012. dec. 4. 22:06