2012. nov. 25. 21:12
2/10 A kérdező kommentje:
Ezt én is megtaláltam.
Nem meghatározni kell a gyököket, hanem bebizonyítani, hogy van 3 gyöke.
Annyit hozzáfűznék, hogy ez egy analízis feladat.
2012. nov. 25. 21:31
3/10 anonim válasza:
Itt mindent megtalálsz: grafikon, megoldások, szorzattá alakítás...
4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezt ismerem, s néztem, s látom, hogy melyek a gyökei, ....
De hogy bizonyítom be? Vizsgán nem lesz lehetőségem azt az oldalt vagy bármely más programot használni.
Szóval az érdekelne, hogy melyik tétel az, amellyel esetleg ...
2012. nov. 25. 21:42
5/10 anonim válasza:
Ha analízis feladat, akkor kiindulhatunk abból, hogy ez a függvény egészen biztosan folytonos minden xeR esetén (és természetesen D(f)=R). A Bolzano-tétel szerint ha f(x) egy adott ]a;b[ intervallumon folytonos, monoton és hogy ha f(a)*f(b)<0, akkor létezik olyan ce]a;b], hogy f(c)=0 --> ez a zérushely, azaz a gyök. Tehát így első olvasatra találunk három ilyen intervallumot és c-t, akkor készen is vagyunk.
6/10 anonim válasza:
Például megfelelő a ]0;1[, mert f(0)=2 és f(1)=-2, azaz f(0)*f(1)=2*(-2)=-4. Az f'(x)=5*x^4-5, ami <0, ha xe]0;1[. Itt tehát biztosan van gyök.
7/10 anonim válasza:
Teljesen hasonlóan megfelelő az ]1;2[ is. Itt f(1)=-2 és f(2)=24, azaz f(1)*f(2)=-48, f'(x)>0, ha xe]1;2[.
8/10 anonim válasza:
Végül a harmadik ilyen az a ]-2;-1[ lesz. Azon el lehet gondolkodni, hogy van-e még ilyen intervallum. De meg lehet mutatni, hogy nincs, ehhez kellenek a függvény határértékei, valamint a monotonitás/szélsőérték.
9/10 anonim válasza:
De az is jó, ha simán a monotonitással/szélsőértékkel/határértékekkel indoklod meg: ezekről lásd a linket fent (Wolfram)
10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. nov. 25. 22:38