Szögszámítás! Hogy is kell ezt?


Van két vonal mindegyik vonal végpontjainak van koordináta értéke (x;y), ezek a vonalak keresztezik egymást emiatt van közbezárt szögük, n ezt a szöget kéne kiszámolni.. erre kéne valami képlet. Lerajzoltam hogy mire gondolok:

[link]



2012. nov. 23. 16:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha tudod a három pont koordinátáját, akkor ki tudod számolni a háromszög három oldalát is. Utána már csak egy egyszerű koszinusz-tételt kell alkalmazni.
2012. nov. 23. 16:28
 2/12 anonim ***** válasza:
A pontok közti távolságokból Pitagorsz-tétellel kiszámolhatóak a p1p2p3 háromszög oldalainak hossza. Aztán koszinusz tétellel kijön a keresett szög is.
2012. nov. 23. 16:30
 3/12 anonim ***** válasza:

Kijön koszinusz-tétellel valóban, de az ilyen feladatoknál azt várják, hogy a skalár-szorzatot használd. Aminek az is előnye, hogy rövidebb a számolás.

Ha csak a koszinusz-tételt ismered, akkor ne bonyolítsd, hanem csináld azzal.



Skalár szorzattal:


Először is skalár szorzata mindig 2 VEKTORNAK van, így kell két vektor.

Az egyik p1-p2 lesz, a másik p1-p3

Úgy kapjuk meg, hogy p2 koordinátáiból kivonjuk p1-et.


Egyszerűbb ha A,B,C-nek hívom a pontokat, koordinátákkal:

A(a1,a2)

B(b1,b2)

C(c1,c2)


A-ból B-be mutató vektor AB(b1-a1;b2-a2)

A-ból C-be mutató vektor AC(c1-a1;c2-a2)


A két vektor skalárszorzata kétféleképpen írható fel:

egyrészt a koordináták szorzatának az összege, vagyis


(b1-a1)*(c1-a1)+(b2-a2)*(c2-a2)


Ez a skalárszorzat, EZ EGY SZÁM.


Másrészt így is:

AB hossza * AC hossza * cos alfa

AB hossza = gyök alatt [(b1-a1)^2+(b2-a2)^2]

AC hossza ugyanígy.


Mivel ez is a skalárszorzat, ezért a két számolás ugyanaz.


(b1-a1)*(c1-a1)+(b2-a2)*(c2-a2)=AB hossza * AC hossza * cos alfa


Vagyis

cos alfa=(b1-a1)*(c1-a1)+(b2-a2)*(c2-a2)/[AB hossza * AC hossza]


Ezt az utolsó képletet tartalmazzák a függvénytáblák.

AB és AC hosszát ki kell számolni, de ha koszinusz-tételt használsz, akkor ott is ugyanúgy ki kell ezt számolni. Tehát ahhoz képest ez a módszer általában kicsit kevesebb számolással jár.

2012. nov. 23. 16:53
 4/12 A kérdező kommentje:
Megvannak a pontok koordináta értékei de azokból hogyan csinálok oldalakat? Ez nem egy Derékszögű 3szög és tudtommal arra nem lehet használni a pitagorasz tételt, vagy ha igen akkor hogy? Ha mondjuk P1 (2;1) P2 (4;4) P3 (5;-2)?
2012. nov. 23. 16:59
 5/12 anonim ***** válasza:
Kiegészíted a p1p2 szakaszt derékszögű háromszöggé. Tehát p2-be állítasz egy merőlegest, a p1-be pedig egy vízszintest. Ahol metszik egymást, az lesz a derékszögű háromszög csúcsa. Ez legyen C pont. Cp1 és Cp2 szakaszokat ki tudod számolni a koordináták alapján. Ezután ott a derékszögű háromszög, aminek ismered 2 oldalát. Ekkor már jöhet a Pitagorasz.
2012. nov. 23. 17:10
 6/12 anonim ***** válasza:

Ezzel a képlettel számolod ki az oldalak hosszát:

"AB hossza = gyök alatt [(b1-a1)^2+(b2-a2)^2] "


Szavakkal: Az első koordinátából kivonom a másik pont első koordinátáját, majd ezt négyzetre emelem, ez a: (b1-a1)^2


A második koordinátákkal ugyanezt kell csinálni, majd összeadni, így jön ki a

(b1-a1)^2+(b2-a2)^2


Ebből pedig gyököt kell vonni.


A te adataid:

"P1 (2;1) P2 (4;4) P3 (5;-2)?"


Pl P1-P2 oldal hossza:


gyök alatt (4-2)^2+(4-1)^2 = gyök(4+9)=gyök(13)


Ki kell számolni ugyanígy P1-P3 és P2-P3 oldalt.

2012. nov. 23. 17:10
 7/12 anonim ***** válasza:
bocs, előző vagyok. a választ az eredeti képre nézve írtam, azt nézd.
2012. nov. 23. 17:10
 8/12 anonim ***** válasza:
bocs. Tehát a 7-es választ az 5. válasz kiegészítésére írtam, csak közben írt más is.
2012. nov. 23. 17:12
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi ifjutitan!! :D Már értem hogyan lehet kiszámolni az oldalak hosszát, de a Koszinusz tétellel gondba vagyok. Azt nem tudnád levezetni nekem azokkal a számokkal miket leírtam? Sajna béna vagyok egyenlet rendezésben! :(
2012. nov. 23. 17:19
 10/12 A kérdező kommentje:
jah hoppá :D a 3-as válaszban már leírtad, Köszkösz!
2012. nov. 23. 17:22
1 2