Hogy kapjuk meg a függvény maximumát és minimumát?


2012. nov. 22. 20:13
 1/2 Darkey ***** válasza:

Ahol az első derivált értéke = 0.


Pl:


f(x)=6x/(x^2+1)

f'(x)=(6-6x^2)/(x^2+1)^2 -> csak akkor 0 ha a számláló =0


-6x^2+6=0

x1=1

x2=-1

Itt lesz a függvényemnek minimuma és maximuma. Ha ki akarod számítani a helyét akkor simán behelyettesíted az eredeti függvénybe:

Ha -1-et helyettesítem akkor:

f(-1)=-3 at kapunk. Itt lesz a lokális minimum hely. Persze ezt nem tudhatod, hogy minimum vagy maximum, ezt is vizsgálni kell!


Remélem segítettem.

2012. nov. 22. 20:45
 2/2 anonim ***** válasza:

És azt se felejtsük el, hogy attól, hogy az első derivált 0, még nem biztos, hogy az eredeti függvénynek ott szélsőértéke van! Azaz ott csak szélsőértéke LEHET. pl:


f(x)=x^3

f'(x)=3x^2 f'(x)=0 <=> x=0 viszont itt az f(x)=x^3-nek nincs szélsőértéke, mert előtte és utána is szig.mon.nő


Azaz fontos,hogy vizsgáld, hogyan viselkedik a függvény menete e pont előtt és után. Ha f1(x) előjelet vált, akkor szélsőértéke van:

- ha nő, majd csökken, akkor maximuma

- ha csökken, majd nő, akkor minimuma


Ez összetettebb vizsgálat!

2012. nov. 25. 00:40