Mi a megoldásmenete az alábbi feladatnak?


Egy számtani sorozatban minden n-re a(n)=5n-7.

a; Számítsa ki a sorozat első 100 elemének összegét!

b; Hány db kétjegyű tagja van a sorozatnak?


Alapból az első mondatot nem tudom megfejteni.

Én úgy értelmezem, hogy:

a(n)=a1+(n-1)*d

a(n)=5n-7

Tehát:

a1+(n-1)*d=5n-7

De ebből nem sül ki semmi jó.



2012. nov. 19. 16:58
 1/2 anonim ***** válasza:

az a(n) képlete alapján kezdd el kiszámolni a konkrét elemeket:

a(1)=5*1-7=-2

a(2)=5*2-7=3

a(3)=5*3-7=8


stb.


itt már látszik, hogy d=5 és a1=-2


Ebből pedig:


S(n)=(2a1+(n-1)d)*n/2


S(100)=(2*(-2)+99*5)*100/2=24550



Mivel ezek olyan számok, amelyek 5-tel osztva 3 maradékot adnak, a legkisebb kétjegyű tag: 13; a legnagyobb kétjegyű tag: 98.

A kettejük különbsége 85, ez 85/5=17 "ugrás", emiatt 18 kétjegyű tag van.

2012. nov. 19. 20:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2012. nov. 19. 21:56