2012. nov. 17. 07:52
1/2 anonim válasza:
Szerintem az egész számok halmazán kell megoldani, nem?
Ezt feltételezve írom az alábbi megoldást:
Itt az a trükk, hogy kifejezed y-t:
x^2+1-2012*2011=y*(2012+x)
ebből: y=(x^2-2012*2011+1)/(x+2012)
ezután a számlálóban hozzáadjuk és kivonjuk 2012 négyzetét, majd alkalmazzuk az (a+b)(a-b)=a^2-b^2 azonosságot
y=(x^2-2012^2+2012^2-2012*2011+1)/(x+2012)
y=(x^2-2012^2)/(x+2012)+(2012^2-2012*2011+1)/(x+2012)
y=x-2012+2013/(x+2012)
itt y akkor lesz egész szám, ha (x+2012) osztója 2013-nak.
2013 osztói:
2013; 183; 61; 33; 11; 3; 1; -1; -3; -11; -33; -61; -183; -2013
így x lehetséges értékei meghatározhatók, ezekből pedig y lehetséges értékei....
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2012. nov. 21. 11:44