Versenyfeladat...A téglalap alakú plakáton 600 cm^2 felületre akarnak nyomtatni. A plakát tetején és alján 9 cm, a két oldalon 6 cm széles margót hagynak. Milyenek legyenek a plakátméretei, ha a legkevesebb anyagot akarják felhasználni?2012. nov. 19. 10:43
1/1 anonim válasza:
a felület két oldala
a, 600/a
A plakát területe:
(a+9)*(600/a+6)=600+6a+5400/a+54=654+6a+5400/a
654-et le lehet hagyni, az egy konstans, a minimumhelyén nem változtat.
6a+5400/a
Ennek ugyanott van minimuma, mint a hatodának.
a+900/a -nak kell a minimuma.
Számtani mértani közép-közti egyenlőtlenség
(a+900/a)/2>=gyök(a*900/a)=30
Egyenlőség akkor van, ha
a=900/a
a=30.
A plakát méretei
39 és 26