Segítene valaki a fizika házimban?


Egy egyenletesen gyorsuló test sebessége 3sec alatt megkétszereződött. Közben 10m utat tett meg.


a) Mekkora az átlagsebessége?

b) Mekkora a kezdeti és a végsebessége?

c) Milyen gyorsulással mozgott?


a) Ezt tudtam 3,3m/s

b) Itt bizonytalan vagyok, nem tudom hogy jó-e a megoldásom. Úgy számoltam hogy:

a=v/t=3,3m/s/3s=1,1m/s2

Itt az zavar be hogy a tanár törttel számolt:

10/3

----=10/1 m/s2

3


Melyik megoldás a jó?


Illetve a c) feladatot elmagyarázná nekem valaki? Nem vagyok benne biztos de szerintem 1/1 m/s a min. és 8,8 m/s a max. gyorsulás.


Nagyon megköszönném a segítséget!!:)


2012. nov. 13. 20:43
 1/2 A kérdező kommentje:
*c) 1/1m/s2, 8,8m/s2
2012. nov. 13. 20:46
 2/2 bongolo ***** válasza:

Nem számoltál jól, a gyorsulást nem lehet az átlagsebességből számolni.


A kezdősebesség v, a végsebesség 2v.

Tehát 3 másodperc alatt Δv = 2v−v = v-vel nőtt a sebesség. Ez azt jelenti, hogy a gyorsulás a = Δv/t = v/3s


A megtett út: (feltételezem, hogy tanultátok már ezt a képletet)

s = v·t + 1/2·a·t²

(behelyettesítem, amiket tudunk. A mértékegységeket nem írom, minden méter meg másodperc, rendben lesz)

10 = v·3 + 1/2·(v/3)·3²

10 = 3·v + 3·v/2

20 = 9v

v = 20/9 m/s


A gyorsulás pedig: a = v/3s = 20/27 m/s²


Nem tudom, mit számolt a tanár, nem jó, amit írt.

2012. nov. 13. 21:10