Segítenél a fizika házimban? Nagyon megköszönném!


1.) Milyen magasra repül a 25 m/s sebességgel függőlegesen felrúgott labda?



2.)Egy ember meg szeretné mérni kútja mélységét, ezért ledob egy követ, s 2,5 s múlva hallja is a kő csobbanását, ami jelezte, h leért a kút aljára. Milyen mély a kút, ha figyelembe vesszük a hangsebességet is/ a hang terjedését is? (= 340 m/s)


2011. dec. 5. 20:46
 1/3 anonim ***** válasza:

1.) Ha pontosan függőlegesen felrúgsz egy labdát, akkor ugye az történik, hogy a labda elindul emelkedik, majd megfordul. Ez fizikai szempontból azt jelenti, hogy elindul valamekkora sebességgel, folyamatosan lassul, egy pillanatra megáll, majd megváltozik a sebességének az iránya, és gyorsulni kezd (azaz nőni kezd a sebessége) az ilyen feldobott tárgyakat a Föld az óriási tömege miatt vonzza maga felé, és minden szabadon eső testre hat a gravitációs gyorsulás, a g, ami a föld közepe felé mutat, azaz ilyen méretekben a felszínre merőlegesen, lefelé. Emiatt lassul majd -visszafele- gyorsul a test.

Ugye amikor fellövöd a labdát felfelé mutató sebességet adsz neki, de a "g" lefele húzza így lassul. A g értéke (kerekítve) 10 m/s2(méterperszekundumnégyzet), ami azt jelenti, hogy másodpercenként 10 m/s-mal nő(vagy csökken) miatta a test sebessége. Ha pedig kezdetben van 25 m/s sebessége, akkor hány másodperc kell ahhoz, hogy ennyit csökkenjen a sebesség? 25/10=2,5 s Ezt betűkkel úgy írjuk fel: v=a*t -> t=v/a (t-idő;v-kezdősebesség;a-gyorsulás, ami ez esetben a g-vel egyenlő), azaz itt t=v/g.

Az út kiszámításához ismerned kell ezt a képletet:

s=a/2*t^2 (á-per-kettő-ször-té-négyzet;s-út), ahol jelen esetben a=g, azaz s=g/2*t^2=10/2*2,5^2=31,25 a mértékegység pedig a méter. Tehát s=31,25 m


2.) Ehhez már csak vázlatot írok, remélem sikerülni fog:

Mit jelent itt a 2,5s? A kő belecsobbant a vízbe t(1) idő alatt, de a hangot késleltetve halljuk meg, a hang terjedésének idejével mondjuk t(2)-vel később. Tehát t(össz), ami a 2,5s egyenlő mennyi?.............t(1)+t(2)

A kő leérésének ideje és gyorsulása felhasználásával, illetve a hang sebességének és idejének felhasználásával is kiszámolhatjuk az utat. Írd föl hogyan (a köves a gyorsuló, a gyorsulás g, hiszen szabadon esik, a hang egyenes vonalú egyenletes, a legegyszerűbb képlet)

Mindkettő ugyanazt az utat adja meg, tehát a két képlet is egyenlő. Ezt is írd fel.

Tudod mennyi a két idő összege. (Írd fel) Ebből fejezd ki az egyik időt, amelyik tetszik(azaz csináld meg úgy hogy pl. t(1)=........)

Ezt helyettesítsd be abba az utat kétféleképpen kiszámolós egyenletbe.

Ha jól csináltad már csak egy ismeretlen maradt. Végezd el az egyenletet. Megkapod az egyik időt(azt amelyiket kifejezted a t(1)+t(2)=2,5 egyenlőségből)

Ezt helyettesítsd be abba az útszabályba(útkiszámolási módba, nem tudom miért így írtam kb. két évvel ezelőtt emlékszem ettől kaptam idegbajt:D) Így meg is kaptad az utat.


Remélem sikerült:) Kérdezz nyugodtan ha nem, vagy ha nem értesz valamit. Kicsit összecsapott lett az első magyarázata:)

2011. dec. 5. 21:48
 2/3 anonim ***** válasza:

A 2. feladathoz


Ez szerepelt már itt, ha érdekel, elküldöm a zárt formájú megoldást. Egyszerű, könnyen kezelhető összefüggés.


DeeDee

*******

2011. dec. 5. 23:50
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget!
2011. dec. 8. 19:06