Kérlek segítenél a fizika házimban?


A feladat: Egy 15° lejtőn egy 70 kg tömegű test gyorsul 1,2 m/s^2 sebességgel. Mekkora a súrlódási együttható, mekkora lesz a sebessége egy perc múlva?

Kérlek részletesen írd le a levezetést.


2012. márc. 17. 21:20
 1/2 bongolo ***** válasza:

A második kérdésre könnyű a válasz. Ha 1,2 m/s² a gyorsulás, akkor 60 másodperc múlva 60s·1,2 m/s² = 72 m/s lesz a sebesség.


Az első részhez itt egy ábra:

[link]


α=15°, G=m·g, F1=G·sin α

Az N nyomóerő ugyanakkora, mint F2, csak más az iránya.

N = G·cos α

A T súrlódás pedig: T=µ·N, ahol µ a súrlódási együttható.


A testre ható lejtőirányú erők eredője F1-T. Ez az eredő erő gyorsítja a testet, tehát:


F1 - T = m·a


Már csak be kell helyettesíteni minden ismert összefüggést és adatot:


m·g·sin α - µ·m·g·cos σ = m·a

g·sin α - µ·g·cos σ = a

A tömegre nem is lesz szükség, kiesett.

µ = (g·sin α - a)/(g·cos α)

µ = (10·sin 15° - 1,2)/(10·cos 15°)

Nem folytatom, számold ki.

2012. márc. 17. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. márc. 18. 09:40