Tudna ebben vki segíteni? Asztalon nyugvó 3100 g tömegű testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 4. 0 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk. Mekkora a kötélben ébredő erő (N-ban)? (A kötél nyújthatatlan. G=10 m/s2)


2012. nov. 12. 18:35
 1/2 bongolo ***** válasza:

És ugye nincs súrlódás.


A lelógó testre hat lefelé m·g = 40N, felfelé pedig a kötélerő. Ennek a kettőnek az eredője gyorsítja lefelé:


m₁·g − K = m₁·a

40 − K = 4·a


Az asztalon lévőre hat csak a kötélerő jobbra. (A két kötélerő persze azonos nagyságú és ellenkező irányú). Ez az erő gyorsítja:


K = m₂·a

K = 3,1·a


Van tehát 2 egyenlet és 2 ismeretlen, ki lehet számolni a gyorsulást is meg a kötélerőt is. Rád bízom.

2012. nov. 12. 19:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget. Így már értem :)
2012. nov. 12. 19:13