Vízszintesen elhajított test sebessége 3 másodperc múlva 50 m/s. Hol tartózkodott ekkor? Mekkora volt a kezdősebessége?

Letudnátok vezetni? Most kezdtük el a vízszintes hajítást és még nem nagyon értem.. :S

2012. nov. 11. 19:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Hol? Milyen közegben? Milyen gyorsulás-lassulás mellett?

Csak hogy érzékeld... a Baumgartner faxi 39km magasból esett le, átlépte a hangsebességet is, DE ebből semmit se érzett, mivel gyakorlatilag légüres térben zuhant, nem volt olyan sűrű a közeg.

2012. nov. 11. 19:31
 2/5 Radványi Patrik ***** válasza:

Vízszintes hajítás közben két sebesség komponens vesz részt. Ezek egymástól függetlenek ez nagyon fontos. A vízszintes irányú sebesség komponens, sebesség vektor (ha csak nincs a feladatban szereplő akadálya) mindig állandó. A függőleges irányú sebesség pedig folyamatosan nő. Ezt a nehézségi gyorsulás eredményezi. A két sebesség komponens vektoriális összege a test tényleges sebessége. Az adott példában megadták a tényleges sebességet és ki kell számolni a vízszintes sebességet, mivel ez megegyezik a kezdősebességgel. A függőleges komponens kiszámítható az alábbi képlettel:


vy = a * t = g * t ->az "y" alsó indexben van :)


Vektorokat Pitagorasz-tétel segítségével összegzünk:


v = sqrt((vy)^2 + (vx)^2) ->az sqrt a gyökjel


Ebből a "v" meg van adva, "vy" kiszámítható, és a fent írt összefüggéssel a "vx" is.

2012. nov. 11. 19:36
 3/5 Radványi Patrik ***** válasza:
:D na igen! ...de szerintem, ha még most kezdték el, akkor ilyenekkel nem foglalkoznak...Az előbbi összefüggések a függvénytáblában is olvashatók ;)
2012. nov. 11. 19:37
 4/5 anonim ***** válasza:

Vízszintesen elhajított test sebessége 3 másodperc múlva 50 m/s. Hol tartózkodott ekkor? Mekkora volt a kezdősebessége?

Hm.. Fizika példáknál nem szokás feltételezésekkel élni, itt pedig több is kéne.

1. Mondjuk itt a Földön, így a nehézségi gyorsulás 9,81.

2. Légüres (azaz légellenállás nélküli) teret szoktak megadni. Levegővel "terhelten" nem középiskolás a feladat, de akkor már a test alakja is fontos.

Ha fenti két feltételezés helyes, akkor a hajítás sebessége 50-nél kevesebb, mert a vízszintes sebességvektor nem csökken, viszont a függőleges a nehézségi gyorsulás miatt egyre nő.

Azaz: ki kell számolni az "elengedett" test sebességét 3 másodperc múlva, ennyivel kevesebb lesz az elhajítási.

2012. nov. 11. 19:41
 5/5 Radványi Patrik ***** válasza:

-Kétségtelenül igazad van. Csak próbáltam kevésbé megbonyolítani a dolgot, hiszen most kezdték. :)


-A helyzetet elfelejtettem megírni. Függőlegesen a helyzete úgy határozható meg, hogy kiszámolod, hogy ha egy testet elengedsz, akkor mekkora utat tesz meg szabadon esve ennyi idő alatt, az ismert képlettel:


y= g/2 * t^2


A vízszintes helyzetét hasonló képen, csak most egyenletes mozgást végez. Valamekkora utat megtesz az előbbiekben kiszámolt kezdősebességgel ennyi idő alatt.

Bocsi...

2012. nov. 11. 20:32