Három összekötött test nyugszik az asztalon. A jobb szélsőt húzni kezdjük 44 N erővel. Mekkora erő hat a jobb szélső és a középső test között, ha a bal szélső test tömege 5.2 kg, a középsőé 3300 g, a jobb szélsőé pedig 4.4 kg? A kötél nyújthatatlan.

Sehogyan sem tudom megoldani. Elmagyaráznátok, hogyan csináljam?

2012. okt. 28. 21:45
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
44N.
2012. okt. 28. 22:08
 2/3 Radványi Patrik ***** válasza:
100%

Ugye a jelenség a következő képet adja (vázlatosan):


m3---K2---m2---K1---m1---F-->


(A kötélerők kölcsönösen hatnak)


A következő egyenleteket írjuk föl:


(1) F - K1 = m1 * a

(2) K1 - K2 = m2 * a

(3) K2 = m3 * a


->Ugye az egész rendszer gyorsulása egyenlő.

->Ügyelj arra, hogy K1 ne essen ki az egyenletből


Innen matematika:


(3)-as egyenletet helyettesítsd be a (2)-esbe.


K1 - m3 * a = m2 * a


Ebből: [a]


K1 = (m2 + m3) * a

a = (K1)/(m2 + m3)


(1)-esből [a] kifejezve:


a = (F - K1)/(m1)


A két egyenletet egyenlővé téve:


(K1)/(m2 + m3) = (F - K1)/(m1)


Kifejezzük [K1]-et:


K1 * m1 = [F * (m2 + m3)] - [K1 * (m2 + m3)]

K1 * (m1 + m2 + m3) = F * (m2 + m3)

K1 = F * [(m2 + m3)/(m1 + m2 + m3)]


A behelyettesítést végezd el.

2012. okt. 28. 22:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, amiért ilyen szépen levezetted. Így már minden világos.
2012. okt. 29. 01:39