HÁROM összekötött test nyugszik az asztalon. A jobb szélsőt húzni kezdjük 22,89 N erővel. A középső és a bal szélső test között 10,92 N erő hat. Mekkora a rendszer gyorsulása, ha a jobb szélső test tömege 3300g, a középsőé pedig 2,4 kg?

2012. okt. 28. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindhárom test gyorsulása megegyezik. A jobb testre ható erők: +22,89N ; -x

középső: +x ; -10,92

bal: +10,92 ;


Mindhárom testre írjuk fel az a=F/m képletet, az egyenletrendszer megoldható (3 egyenlet, 3 ismeretlen).

2012. okt. 28. 11:06
 2/6 A kérdező kommentje:
az x ek helyáre irjam be a tömeget?a bal szélső test tömege nincs megadva..az jobb testre ható erőnél,az x előtt miért negatív van?
2012. okt. 29. 14:39
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem, az erőkben nincsen tömeg. Az x-ek a jobb és középső test közötti kötél "erejét" jelöli, azért negatív mert ellentétes irányba húz. (Newtontörvényeket illene legalább elolvasni.)
2012. okt. 29. 14:50
 4/6 A kérdező kommentje:
akkor a1=22,89/3,3=6,9364 és tovább hogyan?
2012. okt. 29. 14:57
 5/6 A kérdező kommentje:
a2=-2,6
2012. okt. 29. 14:59
 6/6 anonim ***** válasza:

"Mindhárom test gyorsulása megegyezik." <- Ez azt jelenti, hogy a1=a2=a3 := a

"A jobb testre ható erők: +22,89N ; -x" <- Ez azt jelenti, hogy F_j = +22,89 + (-x) = 22,89-x

Tehát a jobb testre az egyenlet:

a = F_j/m_j = (22,89-x) / m_j

Így írd fel a többi testre is.


Egyenletrendszert kapsz, melyben 3 ismeretlen van, 3 egyenlettel. Tedd egyenlővé, oldd meg.

2012. okt. 29. 15:13