Egy szabályos háromszög oldala 2 cm-rel hosszabb, mint a magassága. Mekkora a terültete?

Egy darabig megcsináltam, de aztán elakadtam...:/

2012. nov. 12. 16:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Hányadikos vagy?


Pithagorasz-tételből levezethető, hogy a szabályos háromszög oldala 'a', akkor amagasság m=gyök(3)/2*a


Vagyis

a=gyök(3)/2*a+2 /*2

2a=gyök(3)*a+4 /-gyök(3)*a

a*(2-gyök(3))=4


a=4/(2-gyök(3))


Szép irracionális szám.


T=a*m/2=gyök(3)/4*a^2


a^2 kiszámolása macerás lesz.


a^2=[4/(2-gyök(3))]^2=16/[4-4gyök(3)+3]=16/[7-4gyök(3)]


Ezt még illik gyökteleníteni.

Bővíteni kell a törtet 7+4gyök(3)-al, mert akkor a nevezőben alkalmazható az

(a-b)*(a+b)=a^2-b^2 azonosság


a^2=[16*(7+4gyök(3))]/[(7-4gyök(3))*(7+4gyök(3)]


A nevező ugye így jön ki:

(7-4gyök(3))*(7+4gyök(3))=49-48=1



a^2=16*(7+4gyök(3))/1=16*(7+4gyök(3))


Visszatérve a területre

T=gyök(3)/4*a^2

T=gyök(3)/4*16*(7+4gyök(3)) /4-el lehet egyszerűsíteni


T=4*gyök(3)*(7+4gyök(3))=4*(7*gyök(3)+12)=48+28*gyök(3)


ha nem számoltam el, de azért nézd át te is.

2012. nov. 12. 16:47
 2/2 anonim ***** válasza:

A szabályos háromszög magassága

m = a√3/2

A feltétel

m + 2 = a

ebből

m = a -2


A magasság képletébe behelyettesítve

a - 2 = a√3/2

a(1 - √3/2) = 2

a(2 - √3) = 4

a = 4/(2 - √3)

gyöktelenítve

a = 4(2 + √3)


A szabályos háromszög területe

T =a²√3/4

Behelyettesítve 'a' fenti értékét, műveletvégzés, összevonás után

T = 28√3 + 48


Remélem nem számoltam el. :-)


DeeDee

*******

2012. nov. 13. 20:12