[link]


Kérdés: Milyen v sebességgel kell elindítani a testet, hogy az ábrán látható mozgás végbemenjen?

Adatok: r(kör sugara)=0,2 m


2012. nov. 10. 18:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Egyrészt eleve le kell küzdeni a 2R magasságot, de még a körpályán maradáshoz is kell sebesség!


A legfelső ponton kell átjutnia a testnek. Ott hat rá a nehézségi erő, és a nyomóerő. A nyomóerő minimuma 0, ekkor a neh. erő tartja körpályán, azaz a centripetális gyorsulás éppen g. Tehát v^2/R=g --> v^2=gr.


Másrészt az energia megmaradás tétele miatt:

(mozgási és helyzeti energiák...)


1/2*m*v0^2=1/2*m*v^2+2mgr


Ebből pedig: v0^2=v^2+4gr


A korábbi egyenlőséget ide beírva: v0^2=5gr


Emiatt v0=gr*gyök(5)

2012. nov. 10. 18:57
 2/2 A kérdező kommentje:

Közben már megcsináltuk a feladatot:)

DE azért köszönjük.Jó lett a megoldásunk.

Viszont te írtad hogy a v0^2=5gr

Ebböl a v0=gyök(5gr)

Te az utolsót rosszul írtad:)De azért ment a zöld kéz:D

2012. nov. 10. 19:03