A tanár 13 feladatot ad ki a diákjainak, azzal a megjegyzéssel, hogy az írásbeli dolgozatban ezekből 3 feladat fog szerepelni. Ha egy diák előzőleg helyesen megoldott 5 gyakorló feladatot, akkor mennyi a valószínűsége, hogy majd az írásbelin?


(a) mind a(z) 3 feladatot megoldja?


(b) legalább 2 feladatot megold?


2012. nov. 10. 12:32
 1/4 dongolozsolt válasza:
5/13
2012. nov. 10. 12:53
 2/4 dongolozsolt válasza:
azaz 38,46 %
2012. nov. 10. 12:54
 3/4 anonim ***** válasza:

(a) (5 alatt a 3)/(13 alatt a 3)

(b) (5 alatt a 2)/(13 alatt a 3)

de a b-ben nem vagyok biztos

2012. nov. 10. 15:06
 4/4 bongolo ***** válasza:

Nem jó az első válasz.


a)

Összes eset száma: (13 alatt 3)

Kedvező esetek száma: mind a 3 feladat a megoldott 5-ből való: (5 alatt 3)

Valószínűség tehát:

(5 alatt 3)/(13 alatt 3) = (5·4·3) / (13·12·11) = 5/(13·11)


b)

Összes eset száma: (13 alatt 3)

Kedvező esetek száma: 2 vagy 3 van a megoldott 5-ből:

- 2 feladat az 5-ből való, 1 a többi 8-ból: 8·(5 alatt 2)

- mindhárom az 5-ből: (5 alatt 3)

A kedvezők száma ennek a kettőnek az összege


Valószínűség tehát:

( 8·(5 alatt 2) + (5 alatt 3) ) / (13 alatt 3)

2012. nov. 10. 15:17