Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hétfőn verselemző dolgozatot...

Hétfőn verselemző dolgozatot írunk. Hogy tudnék rá készülni?

Figyelt kérdés
Petőfi egyik költeményéből lesz verselemző dolgozat.De azt nem tudom melyikből.Így lehet valahogy készülni rá?

2012. nov. 10. 12:34
 1/5 anonim ***** válasza:
Persze, hogy lehet gondolom azokból a versekből lesz amit vettetek. De ha nem is akkor is hasonló vers típusokból.
2012. nov. 10. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hát először is a bevezetés mondjuk nagyon fontos. Arra teljesen fel lehet készülni, otthon megtanulod. Persze többfélét, mert gondolom lehet hogy tájlíra, lehet hogy szerelmi lesz, szóval ja:D

Hát maga a tárgyalás meg...olvass verselemzéseket a neten, ha nem megy. Figyelj oda, hogy ne menjen át a szöveg elmesélésébe, tehát maradjon elemzés! Tehát szóképeket, alakzatokat kell észrevenned. Befejezés is betanulható mint a bevezetés nagyjából. De ezeket gondolom elmondta a tanár is:D Szóval nézd át az eddigi elemzéseket, vagy keress a neten. Sok sikert! :)

2012. nov. 10. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom, olyat ad majd fel a tanár, amit már vettetek. Érdemes az órán tanultakat megtanulni, ha mást nem, akkor a vers lényegét, üzenetét - azt sokkal könnyebb rávetíteni a versre magára, a szóképekre, stilisztikai dolgokra, mint csak az elemzés mikéntjére koncentrálni.
2012. nov. 10. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
91%

Már miért lenne olyan vers, amit vettek? Érettségin is 1 a 10-ből az esélye annak, hogy ismertet kapsz. Én így építeném fel:


I. Bevezetés:

Ennek a résznek én sose tulajdonítottam komoly szerepet, pár sor bőven elég, amiben konkrétan kifejtettem mi a dolgozatom témája, miről fog szólni, mit mutatok be. (Például: Verselemző fogalmazásomban Petőfi Sándor szerelmi költészetét mutatom be a megadott vers alapján, melyben részletesen kitérek a költő szerelmi életére, különösen a Szendrey Júliával kötött házasságára, mely megalapozta Petőfi hitvesi költészetét és ezzel egy új stílust, formát teremtett meg....... RIZSA!


II. Tárgyalás:

a) Petőfi életének jellemzése (témát ne hagyjuk el): kb. 0,5 oldal.

Petőfi élete fontos. Születési idő, hely, halálozást mindig írd le. Ezeken kívül azonban csak a témáról beszélj, mert senkit nem érdekel hány ezer iskolába járt. Például a szerelmi költészetéhez a 3 nagy szerelmét kellene megemlíteni, a hozzájuk tartozó történeteket, nekik írt egy-két kötetet stb.stb. Ugyanígy forradalmi költészet esetében, a francot sem érdekli ki volt Mednyánszky Berta, sokkal fontosabb tudni, hogy milyen verseiben valósul meg a forradalmi hangulat stb.stb.

b) vers teljes jellemzése: ez adja a dolgozatod magját, eddig írtál kb 1 oldalt, de még írnod kellene vagy kettőt, hármat, mivel ez elvárás az érettségin is. Ezeket további szempont szerint lehet bontani.

1. Keletkezési körülmények: megnézed a vers mikor keletkezett, az mindig ott van zárójelbe. Azt mindenképp beleírod, még ha semmit se tudsz mellé mondani. Azonban ha tudsz hozzá évszámot kötni azt nyugodtan leírhatod, hogy ekkor mit is csinált Petőfi. Így tanácsolom tanuld meg a teljes életrajzát, mivel azt muszáj lesz hasznosítani. Például 1843-ban keletkezett vers és leírod mi volt 42/43-ban Petőfivel.

II. Cím jellemzése: Itt a nyelvtani dolgok nagyon fontosak, valamint a mögöttes tartalom. A címről nem fontos írni, de nekem régen azok voltak a kedvenc részeim a fogalmazásokba, mikor írhattam pár sort, hogy mit is jelent számomra a cím. Például egy Petőfi vers címe, legyen a tipikus, Szeptember végén. Szeptember=őszi hónap=ősz=ború,szomorúság,elmúlás,öregség vagy egy másik vers az Elmondanám... Itt a cím végén található hármas pont nem véletlenül került oda. Ráadásul a cím egyetlen egy ige, mely feltételes módban áll, ezáltal a cím egyfajta lelki gyötrődést, vívódást fejez ki. A cím hallatán hiányérzetünk is támadhat, mivel a költő Elmondaná, ha .... (tudná) de nem tudja, mert vagy már nincs kinek, vagy nem értik meg. A versből kiderül ha érdeklődsz a téma iránt.

III. Strófák jellemzése: Jó hosszú rész lesz, minimum 0,5-1 oldal legyen. Találj a versben rendet. Írd le hány strófás, hány versszakra osztanád. Erre példát nem írok, túl hosszú lenne. Órán csak ezt csináljátok több éve.

IV. Forma jellemzése: A versszakok hány sorosak, rímelésük milyen, milyen lejtésűek. A forma alapján rátudsz-e jönni a műfajra. Ha esetleg tudod a műfajt, a műfajt is tudod jellemezni pár sorban.

V. Költői képek: Ehhez már kell némi gógyi, de alakzatokra magadtól is rájöhetsz. Pár alakzat, ami sok versben van:

Alliteráció: Egymást követő szavak kezdőbetűje megegyezik. (barlangjában belül bömböl)

Figura etimologica: A szótő ismétlődik. Az alliteráció szűkebb változata. (dióként dióban)

Enjambement: Soráthajlás, vagyis a mondat nem ér véget a sorban, hanem átcsusszan a következő sorba.

Ezek jutottak eszembe. Költői képek bonyolultak, keress rájuk.

V. Stílus jellemzése: Ezt is nagyon szerettem. Petőfi tipikus romantikus költő volt. Megtanulod mi jellemző a romantikára (ellentétek, hullámzás, látomások, kontrasztok, erős érzelmi töltés, középkor stb.stb.) és nyert ügyed van, mert tudsz rizsázni róla. Persze példákkal támaszd alá, ha a versben nincs középkorra utaló elem, azt ne írd bele, hogy ezért romantikus.


III. Befejezés: Pár sor. Összegzés, ez a legkönnyebb része, amit tipikusan a legnehezebb megírni.


Sok sikert.

2012. nov. 10. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat!:)
2012. nov. 10. 14:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!