Darkpanther kérdése:

Valaki meg tudná oldani a következő matekpéldát?


ABCxABC=?

B_D

E__C

A__D


A szorzás alatt a számolás van. Az egyforma betűk egyforma a különböző betűk különböző számjegyeket jelölnek. A_ akármi lehet. Ja és az egész 8 as számrendszerben van.



2012. nov. 10. 14:45
 1/1 bongolo ***** válasza:

A·ABC=B_D. Ez 3 jegyű, ezért csak A=1 vagy A=2 lehet (3·3 már kétjegyű 8-as számrendszerben).

A=1 nem lehet, mert A·C utolsó jegye D, nem pedig C.

Vagyis A=2.


A·A=B, vagy esetleg A·A+1 = B hogyha A·B-ből van egy fennmaradó 1-es. Több mint egy nem lehet, mert A=2, és 2·7=16 nyolcas számrendszerben, vagyis 1-essel kezdődik.

Szóval B=4 vagy B=5.


Az utolsó sorból: A·C (plusz B·C esetleges felső számjegye) kétjegyű, ráadásul A-val (2-vel) kezdődik.

2·7=16, legalább 2-őt hozzá kell adni az alatta lévő B·C-ből, hogy 20 legyen.

2·6=14, ehhez már 4-et kell hozzáadni

2·5=12, ehhez már 6 kellene

Kisebb nem lehet C, akkor már túl sokat kellene hozzáadni. Tehát C=5, C=6 vagy C=7


Ahol a szorzat utolsó jegye D:

C·C=_D, valamint 2·C=_D

Az utóbbi miatt D páros, ezért C·C miatt C-nek is párosnak kell lennie. Vagyis C=6 lehet csak.

Ellenőrzés:

6·6=44, 2·6=14, OK.

Tehát C=6 és D=4


Eddig tehát ennyit tudunk:

A=2, C=6, D=4, B=4 vagy 5.


Ha B=4:

246·2 = 514 (=B_D) nem jó, 4≠5

Ha B=5:

256·2 = 534 (=B_D) rendben van.


Vagyis A=2, B=5, C=6, D=4.


A teljes szorzás:


256·256

534

1446

 2024


Rendben van minden, az is kiderült, hogy E=1

2012. nov. 10. 23:13