Hol rontom el ezt a matekfeladatot?


a feladat:

10/(√ 8-2)


10/2√2-2*2 √ 2+2/2√ 2+2=20√ 2+20

=10√ 2+10=5(2√ 2+2)


A megoldókulcs szerint ennek 5(√ 2+1)-nek kéne lenni..


2012. nov. 10. 13:23
 1/5 bongolo ***** válasza:

Fogalmam sincs, hogy mit csináltál, nem tudom megfejteni. Ha zárójelezted volna, esetleg, de így reménytelen megérteni.


Egyébként meg egyetlen lépés az egész, és meg is csináltad, csak közben elbonyolíthattad nagyon:

√8 = 2·√2, tehát

10(√8 − 2) = 10/(2·√2 − 2) = 5/(√2 − 1)


A megoldókulcs meg rossz, vagy lehet, hogy elírtad?

2012. nov. 10. 14:33
 2/5 anonim ***** válasza:

Kedves bongolo!

Megoldásod helyes, ám lehetséges a nevező gyöktelenítése:

Megoldás: 5/(√2 − 1) * [(√2+1)/(√2+1)] = 5(√2+1)

2012. nov. 10. 15:09
 3/5 anonim ***** válasza:

10/(gyök8-2)=10/(2gyök2-2)=10/((2*(gyök2-1))

Egyszerüsítünk 2-vel, lesz 5/(gyök2-1) és beszorozzuk a törtet (gyök2+1)/(gyök2+1)-gyel (tehát gyöktelenítjük a nevezőt). Kapjuk 5(gyök2+1)/2-1, azaz 5(gyök2+1).

2012. nov. 10. 15:11
 4/5 bongolo ***** válasza:
Jogos, 5/(√2+1)-nek olvastam a megoldókulcsot :(
2012. nov. 10. 15:20
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi! A második válaszolónak hála megértettem :D

Köszi,köszi :)

2012. nov. 10. 15:24