Egy nagymamának két unokája van. Hétfőn mindketten azután az egyik 3 naponta ír neki e-mailt, a másik 4 naponta. Milyen nap lesz, amikor mind a ketten írnak?

Szerintem erre nincs megoldás, mert mindig egyel el lesz tolódva és ugyanakkor nem fognak írni. Ti mit gondoltok?



2012. nov. 9. 16:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Dehogy nincs megoldás, következő hét szombaton fognak mind a ketten írni neki.


Csinálsz excelt és nézd meg :)

2012. nov. 9. 16:30
 2/5 anonim ***** válasza:

a hét napjait jelöljük 1-7ig (hétfő=1)

egyik unoka A, másik B

A 1-n ír, aztán 4-n, 7-n stb.

B 1-n aztán 5-n 9-n stb.

tehát A 1+3*k napokon ír, ahol k egész pozitív szám

B 1+4*k' napokon ír


1+3k=1+4k'

3k=4k'

k=4k'/3

legkisebb k' érték amire egész szám jön ki k'=3, k=4

tahát (1+3*4)=13, ill. 1+4*3= ugyancsak 13

vagyis a 13 napon (2. hét szombat) fognak egyszerre írni

illetve minden olyan napon, amikor teljesül a 3k=4k' feltétel, tehát minden 1+3*4*k" napon ahol k" ugyancsak poz. egész szám

(öö remélem a 3 naponta azt jelenti, hha hétfőn írt, akkor csütörtökön fog :D )

2012. nov. 9. 16:34
 3/5 anonim ***** válasza:
és a k" értéke bármilyen pozitív egész szám lehet, pl 2000 is
2012. nov. 9. 16:35
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem sikerült megértened a feladat szövegét. Másodszorra az egyik a 6. napon ír a másik a 8.-on. Ez máris kettővel van eltolva és nem eggyel, tehát biztosan nem jó az elképzelésed. Röviden: vegyed a 3 és a 4 legkisebb közös többszörösét: 12. A 12. napon egyszerre fognak írni.
2012. nov. 10. 20:57
 5/5 A kérdező kommentje:

az utolsó válaszát nem tudok mire vélni

a többieknek köszi

2012. nov. 11. 19:15