Realblanco kérdése:

Az 50 m/s sebességgel függőlegesen felfelé lőtt lövedék milyen magasan van, mennyi utat tett meg, mekkora és milyen irányú a sebessége a kilövéstől számított 2,4,5,6,8,10. másodpercben?

2012. nov. 6. 20:08
 1/3 anonim ***** válasza:
és a sebességét milyen ütemben veszíti el? A rakéta ugye lassan indul, és utána gyorsul, a lövedék meg gyorsan indul, és utána lassul
2012. nov. 6. 20:42
 2/3 bongolo ***** válasza:

v0 = 50 m/s

v = v0 − g·t

s = v0·t - 1/2·g·t²


Ebbe kell behelyettesíteni a megfelelő időket:

t = 2s:

v = 50−10·2 = 30 m/s (felfelé)

s = 50·2 − 1/2·10·2² = 80 m magasan van, eddig 80m utat tett meg


t = 4s:

v = 50−10·4 = 10 m/s (felfelé)

s = 50·4 − 1/2·10·4² = 120 m magasan van, eddig 120m utat tett meg


t = 5s:

v = 50−10·5 = 0 m/s (éppen megállt a legmagasabb ponton)

s = 50·5 − 1/2·10·5² = 125 m ez a csúcsmagasság, eddig 125m utat tett meg


t = 6s:

v = 50−10·6 = −10 m/s (már lefelé jön 10 m/s-mal)

s = 50·6 − 1/2·10·6² = 120 m magasan van, eddig 130m utat tett meg

Ez a megtett út úgy jön ki, hogy felment 125m magasra, most meg már ahhoz képest 125−120 = 5 métert lejött, összesen tehát 130m.


t = 8s:

v = 50 − 10·8 = −30 m/s (lefelé)

s = 50·8 − 1/2·10·8² = 80 m magasan van, megtett út 125+(125−80) = 170m


t = 10s:

v = 50 − 10·10 = −50 m/s (lefelé)

s = 50·10 − 1/2·10·10² = 0 m magasan van, vagyis visszaért a kiindulási pontra, megtett út 125+(125−0) = 250m


Ezeket valószínű egy táblázatba kell beírni.

2012. nov. 7. 00:20
 3/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2012. nov. 7. 11:39